Aplikacje na Androida: Nokia Z Launcher

Kategorie: Android, Aplikacje, Aplikacje na Androida, Nokia

Tagi: , , , , , ,

20141123_122902 (1280x960)

Nokia wraca! Niedawno Finowie zaprezentowali zmontowany w fabryce Foxconn tablet N1. Aluminiowa obudowa, procesor Intela, Android 5.0 Lollipop i… autorska nakładka na system, czyli Z Launcher. Teraz może jej używać każdy posiadacz urządzenia z Androidem.

Do niedawna Z Launcher znajdował sie w fazie zamkniętych beta testów, ale w listopadzie trafił wreszcie do Google Play. To nadal beta, w wresji 1.0.4 (najnowszy build ma oznaczenie f7ce015, to wersja z 19-20 listopada), ale już w pełni funkcjonalna. Warto ją przetestować na swoim urządzeniu. To ciekawe doświadczenie, zwłaszcza że programiści z Nokia Labs LLC tworząc swojego launchera postawili na szybkość i obsługę gestów.

Z Launcher jest bardzo prosty. Na ekranie głównym widzimy godzinę z datą (przesuwając ją w lewo zobaczymy aktualną temperaturę wraz z lokalizacją) oraz ikony sześciu najczęściej wykorzystywanych aplikacji lub numerów telefonów osób, do których dzwoniliśmy. Na dole ekranu jest natomiast dock ze skrótem do pełnej listy aplikacji, a także ikonkami czterech wybranych – przez nas. Interfejs jest estetyczny,  „czysty”, wręcz minimalistyczny, stanowiąc niejako przeciwwagę wobec „ciężkich” nakładek stosowanych np. przez Samsunga czy HTC.

Kluczem do obsługi Z Launchera są gesty. Wystarczy „narysować” na ekranie głównym jakąś literę, aby launcher przeniósł nas do listy aplikacji i kontaktów zaczynających się właśnie na tę literę. Czasem, aby jeszcze ograniczyć wyświetloną listę, warto wpisać kolejną literkę. Tego typu „obsługa” ma przyspieszyć dostęp do aplikacji czy kontaktów i tak właśnie się dzieje. Co ciekawe, z założenia Z Launcher ma uczyć się naszych przyzwyczajeń i o różnych porach dnia ma wyświetlać odpowiednie aplikacje lub kontakty.

Dla części użytkowników, zwłaszcza tych z urządzeniami o słabszej specyfikacji, minimalizm Z Launchera będzie niewątpliwie wielka zaletą, tym bardziej, że zużywa on niewiele pamięci, nie obciąża też akumulatora. Z drugiej jednak strony jego prostota praktycznie nie pozwala na jakąkolwiek personalizację.

Z Launcher dostępny jest w Google Play za darmo. Wymagania: Android 4.1 i nowszy.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*