20141204_120545 (1280x960)

Szukacie dobrze wykonanego, niedrogiego, domowego laptopa? Toshiba Satellite M50D-A-10Z z aluminiową obudową, czterordzeniowym procesorem AMD, 8 GB pamięci RAM i dyskiem twardym o pojemności 750 GB, w cenie poniżej 2 tys. zł może okazać się dobrą propozycją.

Toshiba Satellite M50D-A-10Z robi bardzo dobre wrażenie. Aluminiowa, srebrna (z czarnymi elementami) obudowa czyni laptop eleganckim i sprawia wrażenie, że to sprzęt z wyższej półki. Na dodatek laptop jest dość cienki, trzeba jednak pamiętać, że model Satellite M50D-A-10Z nie ma DVD. Podczas testów używałem Toshiby między innymi jako „maszyny do pisania” – klawiatura typu chiclet jest dobrze wykonana. Klawisze są rozstawione wystarczająco szeroko, wyraźnie też wystają znad obudowy. Pisząc – nawet szybko – trudno się pomylić i nacisnąć nieodpowiedni klawisz. Nieco chropowaty touchpad pracuje dobrze, trzeba się jednak przyzwyczaić do jego przycisków – być może jednak to wyłącznie indywidualna sprawa. Ja w swoim laptopie używam bezprzewodowej myszy z rzadka korzystając z panelu dotykowego.

Ekran? W Toshibie zastosowana została błyszcząca matryca o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Kąty widzenia nie są najlepsze, nieco lepiej ma się natomiast sprawa z kontrastem i nasyceniem kolorów – w domowych warunkach taki ekran z pewnością się sprawdzi, gorzej jednak, gdy wyjdziemy z laptopem na słońce. Ogólnie – ekran nie odbiega parametrami od innych matryc w swojej półce cenowej.

Toshibę Satellite M50D-A-10Z napędza procesor AMD A6-5200. To czterordzeniowy układ SoC do laptopów z segmentu low-end, który został przedstawiony w połowie 2013 roku. Oprócz czterech rdzeni procesora z zegarem o częstotliwości 2,0 GHz, częścią 28-nanometrowego układu jest również procesor graficzny Radeon HD 8400, a także pamięć RAM (8 GB) w standardzie DDR3 (tryb jednokanałowy).Cztery rdzenie procesora zapewniają dobre wyniki w aplikacjach wielowątkowych – układ, choć nie należy do czołówki, jest wystarczającowydajny, aby bez problemów radzić sobie z codziennymi obciążeniami i korzystaniem z multimediów. Procesor graficzny Radeon HD 8400 taktowany jest zegarem 600 MHz i choć może mieć pewne problemy z wydajnością w najnowszych grach (trzeba obniżyć rozdzielczość i szczegółowość), to z nieco starszymi tytułami nie powinien mieć żadnego kłopotu.

W stanie spoczynku laptop działa cicho, słychać tylko lekki szum wentylatora. Przy dużych obciążeniach powinniśmy być jednak przygotowani na nieco więcej hałasu, przy wyższych prędkościach (obrotach) pojawia się też charakterystyczny świst. Warto o tym pamiętać. Akumulator ma pojemność 50 Wh, co – bez obciążenia – zapewnia żywotność laptopa na niespełna 10 godzin. Podczas korzystania z bezprzewodowego internetu bateria rozładuje się w ok. 4 godziny. Na jednym ładowaniu bez problemów zobaczymy dwa długie filmy.

Podsumowując, Toshiba Satellite M50D-A-10Z to bardzo ciekawa propozycja za stosunkowo niewielkie pieniądze. Aluminiowa obudowa, dobra klawiatura, a do tego pojemny i szybki dysk twardy to największe atuty laptopa. Minusy? Dość ciemny ekran o niskim kontraście i hałas, emitowany przez Toshibę przy większych obciążeniach. Laptop z pewnością jednak sprawdzi się w domu podczas codziennych zadań – przeglądaniu internetu, pisaniu, korzystaniu z komunikatorów czy oglądaniu filmów.

Toshiba Satellite M50D-A-10Z, specyfikacja techniczna. Ekran o matrycy 15,6 cala i rozdzielczości HD, błyszczący (LED). Procesor AMD A6 5200, czterordzeniowy 2,0 GHz. Karta graficzna: AMD Radeon 8400 HD. Pamięć RAM: 8 GB DDR3. Wielkość dysku HDD: 750 GB. System operacyjny: Windows 8.1 PL (64-bitowy). Dodatkowe funkcje i wyposażenie: 2x USB 3.0, Bluetooth 4.0, kamerka internetowa w jakości HD, czytnik kart pamięci flash, WiFi 802.11b/g/n. Waga: 2,2 kg (z baterią).

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*