HTC chce odzyskać zaufanie inwestorów

Kategorie: finanse, HTC, Smartfony

Tagi: , , , ,

S

HTC próbuje znaleźć wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Jak ogłosiło HTC Corporation, Rada Nadzorcza tajwańskiej firmy wydała zgodę na program skupu akcji własnych, w celu odzyskania zaufania inwestorów oraz zwiększenia wartości firmy. „Wykup nawet 50 milionów akcji odzwierciedla zaufanie dla strategii biznesowej i potencjału wzrostu HTC”, czytamy w oficjalnym komunikacie.

Tajwański producent z problemami zmaga się od kilku lat, ostatnie wyniki finansowe również nie napawają optymizmem. Przypomnę tylko, że pierwszy kwartał 2015 r. był gorszy niż przed rokiem – wyniki finansowe spadły o niemal 39 proc., a HTC osiągnęło tylko 439,95 mln dol. przychodu – to najgorszy wynik od sześciu lat. Jednym z powodów – obok spadku zamówień na rynku chińskim – jest fakt, że nowy One (M9) nie sprzedaje się tak, jak poprzednik (M8). Co ciekawe, analitycy uważają, że One M9 sprzeda się do końca roku w liczbie niespełna 5 mln sztuk. Nic dziwnego, że mówi się o zwolnieniach nawet 15 proc. pracowników.

HTC szuka rozwiązań. Producent chce postawić na modele smartfonów ze średniej półki oraz poszerzyć ofertę – do sprzedaży trafiła RE Camera, ponadto w tym roku oglądaliśmy już prezentację opaski fitness (jej premiera została przełożona, HTC chce bowiem wprowadzić na rynek znacznie bardziej zaawansowany i dopracowany produkt) czy gogli wirtualnej rzeczywistości (HTC Vive).

Tymczasem zdecydowano się wprowadzić program skupu akcji własnych. Program będzie przeprowadzony w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Zakłada wykup do 50 milionów akcji, co stanowi około 6 proc. wszystkich akcji wyemitowanych przez firmę. Licząc na podstawie dzisiejszego kursu zamknięcia, wartość zakupu wyniesie 60 milionów USD. Pełna kwota uzależniona jest jednak od ostatecznej ceny zakupu.

Jak podkreśla HTC, wykup akcji wyemitowanych akcji jest powrotem do kapitału zakładowego i przywróceniem firmie solidnego bilansu i elastyczności finansowej w czasach, kiedy cena akcji nie odzwierciedla właściwej wartości firmy. „Z radością przyjmuję szansę na zwiększenie wartości firmy w oczach akcjonariuszy za pomocą stosunkowo niewielkiej inwestycji” – powiedziała Cher Wang, prezes zarządu HTC. – „Krok ten świadczy o tym, że Zarząd wierzy w nasz program dywersyfikacji i w kroki, które podjęliśmy aby zapewnić nam zrównoważony i rentowny wzrost” – dodaje Cher Wang

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*