Bose SoundTouch 10: test, recenzja

Kategorie: Bose, muzyka, Test

Tagi: , , , , , ,

20151115_112353

Bose pod koniec roku odświeża swoją swoje muzyczne systemy – na rynek wchodzi kolejna generacja SoundTouch serii 20 i 30. W ofercie amerykańskiej firmy pojawił się ponadto nowy bezprzewodowy głośnik, SoundTouch 10.

SoundTouch 10 to najmniejszy i jednocześnie najtańszy z proponowanych przez Bose muzycznych systemów. To przede wszystkim propozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć użytkowanie tego typu urządzeń. Co w pudełku? Oprócz bezprzewodowego systemu muzycznego SoundTouch 10 oraz dokumentacji – także kabel zasilający, kabel USB i pilot. Głośnik jest dość mały, ale od razu czuć solidne wykonanie. U góry jest sześć przycisków, które użytkownik może dowolnie zaprogramować uzyskując szybki dostęp do ulubionych stacji albo list odtwarzania – bez konieczności uruchamiania aplikacji, np. Spotify. Są też małe diody przy ikonkach Wi-Fi, Bluetooth, AUX i wskaźnika SoundTouch. Z tyłu znajdują się trzy porty – na kabel zasilający, kabel USB i port AUX. Obsługę urządzenia ułatwia niewielki pilot.

System obsługuje muzyczne usługi streamingowe wspomniane Spotify oraz Deezera – o wsparciu Tidala na razie nic nie wiadomo. Przy pomocy głośnika możemy słuchać także m.in. internetowego radia, albo plików dźwiękowych zapisanych na naszym mobilnym urządzeniu. W jaki sposób odtwarzamy muzykę? SoundTouch 10 ma zarówno Bluetooth jak i moduł dwupasmowego Wi-Fi. Przy pomocy Bluetooth, po uprzednim sparowaniu głośnika ze smartfonem czy tabletem, można strumieniowo odtwarzać muzykę bez konieczności łączenia się z siecią. Bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Ale „ekosystem” SoundTouch opiera się przede wszystkim na Wi-Fi pozwalając odtwarzać muzykę w trybie multi-room. Rozpoczynając odtwarzanie w pokoju możemy kontynuować słuchanie w innym pomieszczeniu – np. salonie czy kuchni, czyli tam, gdzie ustawimy kolejny głośnik. Potrzebna jest do tego aplikacja Bose na urządzenia mobilne, dostępna zarówno na Androida, jak na iOS. Proces tworzenia domowej sieci (trzeba się zalogować) i parowania urządzeń jest bardzo prosty i trwa kilka minut. Trzeba zaznaczyć, że nowe modele, w tym SoundTouch 10, są kompatybilne z poprzednimi generacjami, jednak nie obsługują już funkcji AirPlay – to informacja dla posiadaczy urządzeń Apple.

Jak gra SoundTouch 10? Podstawowym problemem małych głośników jest wypełnienie dźwiękiem dużych pomieszczeń, ale Bose jakoś sobie z tym poradziło. Głośnik brzmi bowiem dobrze nie tylko w mniejszych, zamkniętych pomieszczeniach, a także tam, gdzie jest więcej przestrzeni, choć oczywiście trudno jednocześnie stwierdzić, że jesteśmy otoczeni dźwiękiem. Nieźle jednak słychać basy, a urządzenie radzi sobie praktycznie z każdym gatunkiem muzyki. Owszem, możemy usłyszeć niewielkie zniekształcenia niskich tonów przy dużej głośności, jednak brzmienie jest bardzo dobre jak na tak kompaktowy, bezprzewodowy głośnik. To przede wszystkim zasługa nowego, 2,5-calowego przetwornika Unidome, generującego największy zakres wychylenia ze wszystkich dotychczasowych przetworników w historii firmy Bose. Przetwornik został tak ustawiony, aby dźwięk miał zrównoważoną charakterystykę w całym pomieszczeniu.

Aplikacja SoundTouch:

Przez dwa tygodnie testów intensywnie używałem SoundTouch 10, zwłaszcza że ze Spotify korzystam codziennie. Głośnik jest dość lekki, kompaktowy (choć przy tym solidnie wykonany), co ułatwia jego przenoszenie, na dodatek posiada nie tylko moduł Wi-Fi, ale i Bluetooth. Jakość dźwięku – zaskakująco dobra. Do tego SoundTouch 10 jest wyraźnie tańszy od większych wersji – serii 20 i 30 (sugerowana cena – 899 zł). Werdykt: polecam.

I na koniec: w przyszłym roku Bose ma umożliwić parowanie poszczególnych głośników systemu SoundTouch (dwóch lub więcej), aby uzyskać odpowiednią separację stereo. Dojdzie też do programowej integracji z usługami Spotify i Spotify Connect – już na początku 2016 roku. Wyszukiwanie piosenek, albumów, wykonawców i list odtwarzania będzie możliwe z poziomu aplikacji SoundTouch. Z kolei aplikacja Spotify pozwoli na bezpośrednie sterowanie systemami SoundTouch.

Specyfikacja techniczna. Wymiary: 21,20 (wysokość) x 14,10 (szerokość) x 8,70 (głębokość) cm. Waga: 1,87 kg. Porty: USB, AUX. Łączność: Bluetooth, Wi-Fi 802.11 b/g/n. Obsługowane formaty dźwięku: MP3, WMA, AAC, bezstratny format Apple Lossless. Wymiary pilota: 11,40 x 4,40 x 1,30 cm.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*