Samsung Unpacked 2016: Galaxy S7, Galaxy S7 Edge i Gear 360

Kategorie: Galaxy, Gear, Samsung, Smartfony

Tagi: , , , , , , , ,

2

Zgodnie z oczekiwaniami prezentacja Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge była w Barcelonie dużym wydarzeniem. Scena z telebimami ustawiona pośrodku, gogle VR dla każdego z gości i wreszcie sam Mark Zuckerberg na scenie – Samsung wie, jak organizować tego typu wydarzenia.

W przypadku Galaxy S7 (ekran Quad HD Super AMOLED o przekątnej 5,1 cala) i Galaxy S7 Edge (5,5 cala) wielkiego zaskoczenia nie było – wygląd i część specyfikacji smartfonów poznaliśmy wcześniej wskutek wielu przecieków. Podczas prezentacji Dongjin Koh, szef mobilnego biznesu Samsunga, wszedł jednak od razu w szczegóły, więc i tak było interesująco. Koreańczycy mają się czym pochwalić, zwłaszcza w przypadku aparatu, jednak zaczęło się od nowych funkcjonalności bocznego paska w wersji Edge, który ma ułatwić obsługę smartfonu jedną ręką oraz funkcji always-on display w obu urządzeniach. Dzięki tej funkcji ekran wyświetla różne informacje (godzinę, kalendarz, powiadomienia itp.) w sytuacji, gdy nie korzystamy z telefonu. Samsung zareagował na krytykę zeszłorocznego flagowca, który – przypomnę – nie posiada slotu na kartę pamięci i w SGS7 pojawiła się tacka na microSD (do 200 GB). Prawdopodobnie na niektórych rynkach SGS7/Edge pojawią się w wersjach dual SIM – pozbawione miejsca na kartę pamięci, za to 32 i 64 GB pamięci wbudowanej.

Potem przyszedł czas na aparat – porównanie zdjęć SGS7 z tym zrobionymi przy pomocy iPhone 6S dostarczyło informacje nie tylko na temat jakości modułu w najnowszym smartfonie Samsunga. To był także wyraźny sygnał, że na mobilnym rynku Koreańczycy mają rywala numer jeden: Apple. Samsung zaprezentował ponadto Lens Cover – nakładkę na obiektyw z… dodatkowym obiektywem. Sama matryca aparatu ma tym razem 12 Mpix, czyli mniej niż w SGS6, ale w najnowszych smartfonach zastosowano za to technologię Dual Pixel, co oznacza lepszą jakość i ostrość wykonywanych zdjęć. Ponadto każdy piksel jest większy niż w przypadku poprzednika, a czujnik ma przysłonę f/1,7 będącą solidną obietnicą dobrych zdjęć w słabszym świetle. Taka sama przysłona znalazła się także w przednik aparacie (5 Mpix).

Oba urządzenia mają (nareszcie!) pojemne akumulatory – 3000 mAh w przypadku SGS7 oraz 3600 mAh w SGS7 Edge, są ponadto funkcje szybkiego ładowania i ładowania indukcyjnego. Smartfony wyposażone są w ośmiordzeniowe, 64-bitowe procesory Exynos 8890 (maksymalna prędkość zegara 2,3 GHz) lub, zależnie od wersji, w Snapdragony 820 (2,14 GHz), co oznacza znaczą poprawę wydajności (od 30 do nawet 60 procent) w porównaniu z SGS6. Oba modele mają też 4 GB pamięci RAM. Jak podkreślano podczas prezentacji, SGS7 i SGS7 Edge będą sobie świetnie radziły nawet z najbardziej zaawansowanymi graficznie grami – co pokazało demo Unreal Engine.

Jak co roku Samsung pokazał świetny sprzęt i – jak co roku – mamy do czynienia z wyraźną, choć nadal ewolucją. Najsłabsze elementy SGS6 (brak slotu na kartę pamięci i słaba bateria) zostały naprawione, ponadto poprawiono i tak świetny już aparat oraz zapewniono urządzeniom wyczekiwaną przez wielu użytkowników wodoodporność (IP68). Wyraźny skok wydajności sprawi zapewne, że TouchWiz – systemowa nakładka Samsunga – będzie wreszcie pracował bez zacięć. Czy jednak SGS7 okaże się sprzedażowym hitem? Wiele na to wskazuje, jednak pamiętać trzeba, że SGS7 i SGS7 Edge zostały wycenione odpowiednio na 699 i 799 euro. Globalna sprzedaż rozpocznie się 11 marca, natomiast w przedsprzedaży do każdego SGS7/Edge Samsung dołoży… Gear VR. Nieźle.

Na koniec: Samsung w Barcelonie zaprezentował nową kamerę Gear 360 (z dwoma 15-megapikselowymi czujnikami CMOS i obiektywami typu „rybie oko”), pozwalającą robić zdjęcia i nagrywać filmy 360 st. Niedługo potem na scenie pojawił się Mr Facebook, czyli Mark Zuckerberg. Podkreślił, że wirtualna rzeczywistość to przyszłość – nie tylko rozrywki („VR is the next platform”), a z wideo 360 st. korzystać będzie coraz więcej użytkowników Facebooka.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*