LG 360 Cam: test, recenzja

Kategorie: 360, LG, Test

Tagi: , , , , , , ,

20160621_075616

Gdy LG pokazywało światu swojego tegorocznego flagowca – model G5, zaprezentowano także zestaw akcesoriów stworzonych do współpracy z tym smartfonem. Wśród LG Friends, jak je nazwano, znalazła się między innymi kamerka nagrywająca filmy 360 stopni, czyli LG 360 Cam.

Treści VR stają się coraz bardziej popularne, stawia na nie między innymi twórca Facebooka Mark Zuckerberg. Nic więc dziwnego, że czołowi producenci wprowadzają na rynek nie tylko urządzenia do konsumpcji wirtualnej rzeczywistości, takie jak gogle VR, ale także kamerki do tworzenia treści. Jedną z nich jest właśnie LG 360 Cam.

W pudełku, oprócz LG 360 Cam, znajduje się dokumentacja oraz kabelek do transmisji danych zakończony z jednej strony wtyczką USB Typu C, z drugiej microUSB 2.0. W zestawie nie ma ładowarki, trzeba więc wykorzystywać tę, którą ładujemy smartfona – warto o tym pamiętać. I jeszcze jedno: kamerki nie można uruchomić, jeśli wcześniej nie włożymy karty pamięci (nie ma jej w zestawie). Urządzenie jest niewielkie i dobrze leży w dłoni. Kamerkę, o nieco spłaszczonych kształtach, chroni wykonana z dobrego plastiku nakładka, z której możemy jednocześnie uczynić uchwyt LG 360 Cam. Wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Jest także możliwość przykręcenia kamerki do statywu. To kompaktowe urządzenie nie ma oczywiście wyświetlacza, a kontrolować je możemy przy pomocy smartfona z aplikacją – jakżeby inaczej – 360 CAM Manager.

Dzięki aplikacji połączymy smartfon z kamerką przy pomocy Bluetooth. Na ekranie smartfona widzimy obraz z LG 360 Cam, możemy się także przełączać między widokiem 180 i 360 stopni czy wybierać szerszy lub węższy kąt podczas robienia zdjęć 180 st. Opcji jest całkiem sporo (zwłaszcza w trybie manualnym), ale trzeba pamiętać, że podstawowe funkcje są także dostępne dzięki przyciskom LG 360 Cam. Z boku urządzenia jest przycisk zasilania, który służy nam także do przełączania między 180 i 360 st. (o trybie pracy kamery informują diody), natomiast pod jednym z aparatów znajduje się przycisk do robienia zdjęć (krótkie naciśnięcie) i nagrywania filmów (dłuższe przytrzymanie). Dwie kamery 13 MP zdolne są do rejestrowania obrazu 180 stopni – razem daje to 360 stopni. Filmy 360 stopni możemy nagrywać w jakości 2560 x 1280 p i w formacie MP4. Jak zapewnia producent, kamerka LG 360 Cam jest kompatybilna z You Tube i Google Street View. Zdjęcia i filmy sferyczne nagrane przy pomocą LG 360 Cam można oglądać na innym z LG Friends – okularach LG 360 VR, nie miałem jednak okazji ich przetestować.

Z jakości filmów sferycznych nagranych przy pomocy LG 360 Cam byłem zadowolony, choć zapewne kolejna generacja kamerki zdolna będzie już rejestrować obraz w 4K. Z kolei do szczegółowości zdjęć wykonanych LG 360 Cam można mieć pewne zastrzeżenia. Kamerka nieźle radzi sobie za to nagrywaniem dźwięku, ma bowiem wbudowane trzy mikrofony. Aby obejrzeć filmy trzeba je najpierw zapisać w pamięci smartfonu – aplikacja konwertuje plik wideo, który można potem udostępnić w serwisie You Tube.

Oto przykładowy film 360. Można go również odtworzyć w urządzeniu mobilnym – żyroskop pozwoli na oglądanie wideo właśnie w 360 stopniach:

Przykładowe zdjęcia:

Podsumowując, LG 360 Cam to bardzo ciekawe urządzenie. Dzięki kompaktowym rozmiarom często nosiłem je przy sobie, tym bardziej, że jego obsługa jest szybka i bezproblemowa – kontrolę ułatwia przejrzysta aplikacja na smartfona. Wykorzystanie nakładki chroniącej LG 360 Cam jako uchwytu jest dobrym pomysłem. Kolejną zaletą jest bez wątpienia cena – już poniżej tysiąca złotych. Minusy? Wideo w jakości 4K wyglądałoby lepiej…

Specyfikacja. Dwie szerokokątne kamery 13 MP (zdjęcia i filmy 180 i 360 stopni, nagrywanie wideo w jakości 2K). Chipset: APQ8056. Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, USB-C. 3 mikrofony, slot na kartę pamięci microSD do 2 TB. Bateria o pojemności 1200 mAh. Wymiary: 40 x 97 x 25 mm. Waga: 72 gramy. Wymagania: Android 5.0 lub nowszy.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*