20160821_151815

Monitorowanie treningu bez smartfona? Śledzenie trasy, mierzenie pokonanego dystansu, własnego pulsu oraz tempa? Jest to możliwe. Na przykład ze sportową opaską wyposażoną w moduł GPS. Taką, jak Gear Fit 2.

W 2014 roku na rynku zadebiutowała sportowa opaska Samsunga pod nazwą Gear Fit. Urządzenie miało wyraźnie większe możliwości niż ówczesna konkurencja, jednak na kolejną generację trzeba było czekać aż dwa lata. Czy Gear Fit 2 jest na tyle zaawansowanym urządzeniem, że opaskę możemy nazywać już smartwatchem? Raczej nie, ale – co ważne – w przeciwieństwie do swojego poprzednika, współpracuje z każdym smartfonem, nie tylko tymi z logo Samsunga. Telefon musi jednak działać co najmniej na Androidzie 4.4 i posiadać minimum 1,5 GB pamięci podręcznej.

Gear Fit 2 wygląda bardzo dobrze. Zakrzywiony ekran Super AMOLED o przekątnej 1,5 cala ma dobrą rozdzielczość jak na tak małą powierzchnię – zagęszczenie pikseli na poziomie 322 ppi (dla porównania ekran poprzednika miał 245 ppi) sprawia, że korzysta się z niego bardzo komfortowo. Jest też jasny, co ułatwia korzystanie z opaski w słoneczne dni. Urządzenie posiada dwa fizyczne przyciski – jeden to Back (uwaga: korzystając z samego wyświetlacza np. w ustawieniach nie można wrócić do poprzedniego ekranu), drugi to przycisk Power i jednocześnie Home; dodatkowo można mu przypisać jeszcze jedną funkcję, którą wywoła podwójne kliknięcie (tak uruchomić możemy np. odtwarzacz muzyki). Na dolnej części urządzenia znajduje się pulsometr oraz złącze pinowe, dzięki któremu naładujemy naszą sportową opaskę podłączając ją do stacji dokującej (jest w zestawie). Gear Fit 2 wyposażony został w silikonowy pasek – dzięki niemu urządzenie nosi się bardzo komfortowo, na dodatek pasek łatwo można wymienić. W sprzedaży są paski w rozmiarach M i L. Urządzenie posiada ten sam procesor, co zeszłoroczny zegarek Samsunga, czyli Gear S2. 512 MB pamięci podręcznej w zupełności wystarcza do wydajnej pracy, na dodatek mamy do dyspozycji także 2 (z 4) GB pamięci wbudowanej. Na muzykę.

Gear Fit 2, podobnie jak większość inteligentnych zegarków Samsunga, pracuje pod kontrolą systemu Tizen. Interfejs jest przejrzysty i prosty. Z góry wysuwana belka informuje nas o stanie baterii, połączeniu ze smartfonem, poziomie jasności ekranu, ewentualnie włączonym trybie „Nie przeszkadzać”. Jest też szybki dostęp do odtwarzacza muzycznego. Po lewej stronie ekranu głównego znajduje się panel powiadomień, po prawej zaś – ekrany informujące m.in. o postępach w treningu, liczbie spalonych kalorii, pokonanych pięter, kroków czy o odczytach z pulsometru. Kolejne strony możemy sobie dodać naciskając symbol plusa i wybierając tzw. widget fitness. W ustawieniach możemy zmieniać tarcze zegarka, natężenie podświetlenia ekranu, czcionkę i jej wielkość, rodzaj wibracji, włączyć połączenia (Bluetooth, Wi-Fi, GPS), blokadę ekranu czy też opcję oszczędzania energii. Oczywiście Gear Fit 2 współpracuje z aplikacją Samsunga – S Health, a do wyboru mamy mnóstwo ćwiczeń, także tych na sprzęcie stacjonarnym (stepper, rower treningowy czy orbitrek). Gear Fit 2 może również monitorować nasz sen. Aby sparować opaskę ze smartfonem musimy zainstalować aplikację o nazwie Samsung Gear Manager, która bardzo ułatwia personalizację opaski. Dzięki niej możemy m.in. wybrać powiadomienia (Gear Fit 2 sygnalizuje je wibracjami), które chcemy otrzymywać czy ustawić szablony szybkich odpowiedzi, np. na SMS.

Gear Manager:

Gear Fit 2 posiada certyfikat IP 68; urządzenie jest odporne na kurz, wodę i pot. Ogromną zaletą tej sportowej opaski jest moduł GPS. Dzięki niemu biegać można bez smartfona – po ponownym połączeniu z telefonem dane z treningu (np. zapisany ślad pokonanej trasy) zostaną zsynchronizowane z S Health. A jeśli prześlemy na Gear Fit 2 muzykę, podczas treningu będziemy mogli jej posłuchać – tu znowu smartfon nie jest nam potrzebny, a jedynie słuchawki bezprzewodowe.

Na koniec: bateria. 200 mAh to nieco mniej niż to miało miejsce w pierwszej generacji opaski (210 mAh), ale – co ważne – wystarczająco. Gear Fit 2 powinien pracować przez trzy dni z dala od stacji dokującej i tak właśnie było w moim przypadku. Dodam, że cały czas miałem włączony GPS, Bluetooth, uruchomiony automatyczny pomiar pulsu i wygaszony ekran, który wybudzał się przy pomocy znanego z innych inteligentnych zegarków gestu. Uważam, że to bardzo dobry wynik.

Podsumowując: duże plusy za moduł GPS, pulsometr, bardzo dobry ekran Super AMOLED i sporo dostępnej pamięci na muzykę. Gear Fit 2 jest lekki i dobrze skonstruowany – opaskę nosi się wyjątkowo komfortowo. Minusy? Brak obsługi Spotify. I jeszcze informacja dla posiadaczy iUrządzeń: opaska nie współpracuje z iOS. Cena: 779 zł.

Specyfikacja. Zakrzywiony ekran Super AMOLED o przekątnej 1,5 cala (38,6 mm) i rozdzielczości 432 x 216 p, 16 milionów kolorów. Dwurdzeniowy procesor Exynos 3250 (1,6 GHz), 512 MB pamięci RAM, 4 GB pamięci ROM (2 GB dostępne dla użytkownika). Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS/GLONASS. Czujniki: akcelerometr, żyroskop, barometr, pulsometr. Bateria: 200 mAh. Wymiary: 51,2 x 24,5 mm. Waga: 30 gramów. System: Tizen.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*