20161113_141209

Kilka miesięcy temu miałem okazję korzystać z najlepszego i najdroższego czytnika Amazonu – Kindle Oasis. Tym razem testowałem podstawowy model w ofercie amerykańskiego przedsiębiorstwa, czyli Kindle ósmej generacji, który zapowiedziany został w czerwcu tego roku, a na rynku pojawił się stosunkowo niedawno.

Kindle Oasis (recenzja tutaj) zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, zastanawiałem się jednak, czy urządzenie z przeciwległego bieguna cenowego, wyraźnie w końcu słabsze, przyciągnie na dłużej moją uwagę. Jak się jednak szybko okazało, Kindle rozczarował mnie bardzo przyjemnie.

Czytnik jest bardzo prosty w obsłudze – ma tylko jeden przycisk (na dolnej krawędzi), który służy do włączania/wyłączania czytnika lub jego restartu; obok niego jest dioda informująca, podczas ładowania, o stanie baterii. Jest port microUSB, jest też w zestawie kabelek, dzięki któremu naładujemy nasze urządzenie lub prześlemy e-booki z laptopa. Obudowa wykonana jest ze sztucznego tworzywa – lekkiego i przyjemnego w dotyku. Nie sprawia jednak wrażenia wyjątkowo odpornej, dlatego warto, jak sądzę, dokupić dedykowane etui. Co ciekawe, nowy Kindle waży 161 gramów, co oznacza, że jest drugim najlżejszym czytnikiem Amazonu, zaraz po Oasis (w zależności od wersji: 131/133 g, bez etui). Dość powiedzieć, że Kindle ósmej generacji jest o 11 proc. cieńszy i o 16 proc. lżejszy od poprzednika. Nowy Kindle trafił na rynek w dwóch kolorach: białym i czarnym. Ja miałem okazję testować tę drugą wersję.

Dotykowy ekran o przekątnej 6 cali, wykorzystuje – jak chwali się producent – autorską technologię Amazonu, bazującą na ekranie E-Ink Pearl. Rozdzielczość SVGA oznacza zagęszczenie pikseli na poziomie 167 ppi. To rzeczywiście niezbyt dużo, ale – jak się okazuje – wyświetlacz daje radę, w czym pomaga zapewne funkcja zoptymalizowanego wyświetlania czcionek. Tekst możemy zresztą do siebie dopasować; podobnie jak w innych czytnikach Amazonu jest opcja zmiany rodzaju czcionki, jej wielkości, podobnie jest z interliniami. Pamiętajmy jednak, że im bardziej powiększamy czcionkę tym bardziej literki są postrzępione z powodu niskiej rozdzielczości. Koniec końców zdecydowałem się korzystać z domyślnych ustawień, które okazały się wystarczające. „Kartki” książki przerzucamy dotykając lewego bądź prawego boku wyświetlacza – za tę funkcję odpowiada czujnik podczerwieni ulokowany nad ekranem. Ekran nie jest jednak podświetlany, więc z czytnika korzysta się jak z każdej książki – gdy robi się ciemniej trzeba po prostu włączyć światło. Istotne jest to, że ekran – zwłaszcza w porównaniu z Oasis – jest dość ciemny i początkowo miałem pewne problemy, żeby się do niego przyzwyczaić. W dobrym świetle nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale za to w słabszym różnica jest duża. To zdecydowanie największa wada nowego Kindle’a. Z kolei niewysoka rozdzielczość wyświetlacza sprawia, że procesor nie ma problemów z jego obsługą – szybkość pracy czytnika jest więc zadowalająca. Pomaga też 512 MB RAM – dwa razy więcej niż w Kindle siódmej generacji.

Bateria nie jest problemem. Jej naładowanie – gdy czytnik podepniemy do laptopa – zajmuje wprawdzie około czterech godzin, ale potem, przy dość intensywnym korzystaniu z czytnika, wystarcza na niemal dwa tygodnie. Oczywiście czas pracy akumulatora skraca włączone Wi-Fi. Dodać na koniec warto, że producent wyposażył czytnik w moduł Bluetooth, który ma pozwalać na podłączenie bezprzewodowych słuchawek. Jest też obsługa dźwięku VoiceView – dla osób niewidzących – umożliwiająca dostęp do większości funkcji urządzenia.

Podsumowując, Kindle ósmej generacji to lekki, poręczny i stabilny czytnik, wyposażony w dobrą baterię. Minusy? Ekran jest zbyt ciemny, co przeszkadza w słabszych warunkach oświetleniowych. Werdykt: jak sądzę, Kindle ósmej generacji to dobry sposób na rozpoczęcie przygody z czytnikami Amazonu.

Specyfikacja. Ekran E-Ink Pearl o przekątnej 6 cali i rozdzielczości 800 x 600 pikseli (SVGA), 16 poziomów skali szarości. Pamięć 4 GB (dla użytkownika ok. 3 GB), pamięć RAM: 512 MB. Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth. Obsługiwane formaty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niechroniony MOBI, PRC natywnie; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP po konwersji. Wymiary: 160 x 115 x 9,1 mm. Waga: 161 gramów.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*