Jakiś czas temu miałem okazję testować smartwatcha z Android Wear, a nie tak dawno korzystałem z urządzenia z systemem Tizen, czyli Geara S3 w wersji Frontier. Dzisiejsze smartwatche w niczym już nie przypominają nieco topornych poprzedników sprzed kilku lat, wyglądają za to, jak dobre, markowe zegarki. Potrafią jednak dużo więcej.

Gear S3 jest wyraźnie większy od poprzednika (recenzja tutaj), nic jednak dziwnego: ma więcej czujników i większy akumulator. Tak, to duży, ciężki zegarek i być może z tego powodu nie wszystkim przypadnie do gustu. Ja jednak używam zegarków o podobnych wymiarach i wadze, dlatego uważam, że Gear S3 wygląda świetnie, bardzo dobrze leży też na ręce. Koperta wykonana jest ze stali nierdzewnej oznaczonej symbolem 316L, ekran zaś chroniony jest Corning Gorilla Glass SR+ (niezwykle odporna na zarysowania alternatywa dla szkła szafirowego). Zegarek posiada certyfikat IP68, co oznacza, że może przez 30 minut przebywać zanurzony w wodzie na głębokości 1,5 metra. Gear S3 posiada dwa przyciski (jeden przenosi nas do ekranu głównego, drugi to przycisk powrotu), jest też ułatwiający nawigowanie (i bardzo przydatny) ruchomy pierścień. Są ponadto: głośnik, mikrofon, z boku – pinowe złącze do ładowania, a pod spodem – pulsometr. Gear S3 Frontier posiada silikonowy pasek (active silicon) w rozmiarze L i szerokości 22 mm. W pudełku jest ponadto mniejszy pasek – w rozmiarze S. Dla tych, którzy cenią sobie oryginalność – specjalną linię tarcz i pasków dla Geara S3 stworzył industrialny designer Ark Levy. Ekran to Super AMOLED o świetnych kolorach i odpowiedniej jasności – nie ma problemów z korzystaniem z zegarka zarówno w nocy, jak w silnym słońcu. Rozdzielczość 360 x 360 oznacza zagęszczenie pikseli na poziomie 278 ppi. Opcja Always on display jest dostępna, ale pamiętać trzeba, że stale włączony ekran oznacza duże zapotrzebowanie na energię. Wybrać więc warto opcję wygaszonego ekranu – wybudzanego przez charakterystyczny gest sprawdzania godziny.

Obsługa zegarka jest bardzo prosta. Przy pomocy pierścienia uzyskujemy dostęp do kolejnych ekranów i widżetów, także do ustawień (choć ekrany możemy przesuwać także dotykowo). Do wyboru mamy (oprócz ekranu głównego – z tarczą) pogodę, wybrany kontakt, przypomnienia, dzień z kalendarza, widżety z informacją o spalonych kaloriach i policzonych krokach, barometr, widżety ćwiczeń, typu aktywności (rejestrujący nasz trening, na przykład bieganie), przebytych pięter, odtwarzacza muzycznego czy Spotify, a wreszcie – do ułożonych w pierścień aplikacji (wśród nich jest też ikonka ustawień); są na przykład dyktafon, wiadomości, telefon, S Health, muzyka, kalendarz, budzik, poczta czy aplikacja Flipboardu. Do kolejnych ekranów możemy dodać m.in. alarmy, skróty aplikacji, czas na świecie, harmonogram, kontakty, skrót wiadomości czy kilka ekranów aplikacji S Health. Informacja dla tych, którzy lubią instalować aplikacje – na system Tizen nie ma takiego wyboru, jak na Android Wear. Z drugiej strony w zegarku preinstalowanych jest ich, jak sądzę, wystarczająco dużo dla przeciętnego użytkownika. Ja doinstalowałem tylko Spotify. Jak widać, zegarek mocno współpracuje z platformą S Health, dlatego dedykowaną aplikację warto zainstalować również na smartfonie. Warto pamiętać o tym, że na głównym ekranie zegarka można przeciągnąć palcem w dół, aby szybko uzyskać dostęp do ustawienia jasności ekranu czy sprawdzić stan baterii. Aby zmienić tarczę zegarka (jest 15 wzorów, kolejne – w sklepie) wystarczy przytrzymać palec na ekranie. Co więcej, tarczę możemy spersonalizować w niemal dowolny sposób. Na lewo od ekranu głównego znajduje się ekran powiadomień, z którego odczytać możemy na przykład treść maila. Informacje o nadchodzących połączeniach wyświetlone zostaną na ekranie Geara S3. Połączenia można odbierać i odrzucać przy pomocy zegarka, a głośnik i mikrofon umożliwiają prowadzenie rozmów. Z kolei mała klawiatura umożliwia na odpisanie na SMS czy wiadomość z Messengera. Konfigurację zegarka ułatwia aplikacja na telefon. Z poziomu smartfona możemy zmienić tarczę, zarządzać aplikacjami i powiadomieniami, a nawet przesłać muzykę bezpośrednio do Gear S3. Aplikacja pozwoli nam odnaleźć zegarek, kiedy zapomnimy, gdzie go położyliśmy, ustawić szybkie odpowiedzi na SMS czy wiadomości, a nawet wysłać wyniki treningu na Facebooka.

Bateria to ogniwo o pojemności 380 mAh. Zegarka używałem przez trzy tygodnie i zwykle Gear S3 Frontier wytrzymywał trzy dni na jednym ładowaniu. To dobry wynik świadczący o tym, że zegarek dobrze zarządza energią. Mało tego – jest opcja włączenia trybu oszczędzania baterii, co dodatkowo wydłuża czas pracy urządzenia. Oczywiście jeśli włączymy opcję treningową – ze śledzeniem trasy (GPS) i pomiarami tętna, to w kilka godzin rozładujemy baterię o 40-50 proc. Na szczęście ładowanie trwa niezbyt długo jak na technologię bezprzewodową – ok. 2 godzin.

Plusy: design, solidna obudowa, świetny ekran, dobra bateria, współpraca nie tylko ze smartfonami Samsunga i nie tylko z Androidem, ale i z iOS-em. Minusy? Mimo, że Tizen na Gear S3 jest bardzo przyjazny w obsłudze, to z zegarkiem przy pomocy S Voice po polsku się nie „dogadamy” (tu przewagę mają smartwatche z Android Wear z asystentem głosowym Google). Samsung ma wprawdzie plany wprowadzenia asystenta Bixby także do wearables, ale dla polskiego użytkownika zapewne nie będzie miało to znaczenia. Generalnie jednak interfejs w Gear S3 oceniam lepiej od tego w Android Wear – z zastrzeżeniem, że w wersji 1.5.x, bo urządzenia z wersją systemu 2.0 nie miałem okazji testować.

Geara S3 można kupić za ok. 1,5 tys. zł.

Specyfikacja. Ekran Super AMOLED o przekątnej 1,3 cala i rozdzielczości 360 x 360 p, 16 mln kolorów. Dwurdzeniowy procesor Exynos 7270 (1 GHz). Pamięć: 4 GB, 768 MB RAM. Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, NFC, GPS/GLONASS. Czujniki: akcelerometr, żyroskop, pulsometr, barometr. Bateria: litowo-jonowa 380 mAh. Wymiary: 49 x 46 x 12,9 mm. Waga: 63 gramy. System: Tizen 2.3.2.3. Wymagania dla smartfonów: Android 4.4 lub nowszy i co najmniej 1,5 GB pamięci RAM lub iOS 9 lub nowszy.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*