Porozumienie Google i HTC warte jest 1,1 mld dolarów

Kategorie: Google, HTC, Smartfony

Tagi: , , , , ,

Stało się to, o czym mówiono już od dłuższego czasu. Google Inc. i HTC Corporation podpisały porozumienie, na mocy którego część pracowników HTC współpracujących przy tworzeniu smartfonów Pixel, dołączy do firmy z Mountain View. HTC otrzyma od Google 1,1 mld USD w gotówce, z kolei Google otrzyma licencję bez wyłączności na własność intelektualną HTC. Chodzi oczywiście o patenty.

Wbrew niektórym oczekiwaniom, Google nie przejęło całkowicie HTC, jak było to przed laty w przypadku Motoroli – sprzedanej później Lenovo. W sumie firma z Mountain View pozyskała niemal 2 tys. pracowników HTC, a wielu z nich od dawna pracowało przy projekcie Pixeli – Pixel i Pixel XL z 2016 roku zostały wyprodukowane właśnie w fabrykach HTC, podobnie jak jeden, mniejszy z tegorocznych modeli (drugi przygotowało LG). Google liczy, że dzięki nim stworzy wyróżniające się na mobilnym rynku smartfony. Poza tym tak doświadczony zespół może również pozwolić firmie nawet na produkcję własnych SoC (System-on-a-Chip), o czym także się mówi od jakiegoś czasu. Inwestycja w hardware pozwoli Google uniezależnić się od innych producentów i, wzorem Apple, zająć się tworzeniem nie tylko oprogramowania, ale i sprzętu.

A HTC? Jak przeczytać można w oficjalnym oświadczeniu, będzie rozwijało swoje portfolio mogąc pozwolić sobie na większą elastyczność operacyjną i finansową. Tajwański producent zapowiada ponadto rozwój prac nad wirtualną rzeczywistością i ekosystemem Vive oraz inwestycje w technologie nowej generacji – Internet rzeczy, AR i sztuczną inteligencję. Czy to jednak koniec finansowych problemów? O tym zapewne będziemy mogli przekonać się najwcześniej za rok. Dodać trzeba, że ta transakcja wymaga zatwierdzenia przez instytucje regulacyjne. Jej zamknięcie ma nastąpić na początku 2018 roku (źródło HTC).

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*