Fitbit Charge 2: test, recenzja

Kategorie: Fitbit, Test, wearables

Tagi: , , ,

W przeciwieństwie do wciąż drogich smartwatchy rynek inteligentnych opasek nadal dynamicznie się rozwija. Trackery śledzące naszą aktywność często towarzyszą nam nie tylko przez cały dzień, ale także w nocy – monitorując sen. Część z nich posiada niewielkie ekrany pozwalające na większą kontrolę pracy opaski bez konieczności sięgania po smartfon. Tak jest właśnie w przypadku Fitbit Charge 2.

Pudełko z Fitbit Charge 2 jest stosunkowo duże, mimo że w środku znajdują się jedynie opaska, ładowarka i niewielka dokumentacja. Robi jednak dobre wrażenie – jest solidne, podobnie zresztą jak sam tracker. Obudowa Charge 2 wykonana została bowiem ze stali chirurgicznej, co zresztą skwapliwie podkreśla producent; bo: „stal nierdzewna zawiera śladowe ilości niklu, który w niektórych przypadkach może wywołać reakcję alergiczną”. Z kolei pasek Charge 2 jest wykonany z elastycznego, trwałego elastomeru. Urządzenie posiada silnik wibracyjny, który daje nam znać, gdy osiągniemy swoje cele aktywności, gdy nadejdą powiadomienia, przypomnienia czy włączy się alarm. Jest też trzyosiowy akcelerometr, który śledzi „wzorce ruchu” użytkownika, jest wysokościomierz i oczywiście pulsometr. Charge 2 wyposażono ponadto w moduł Bluetooth 4.0, przy pomocy którego urządzenie łączy się ze smartfonem. Niewielki ekran to dotykowy, czarno-biały OLED o niskiej rozdzielczości – wyświetlający jedynie podstawowe informacje, ale spełniający swoje zadanie. Warto jednak pamiętać o tym, że wyświetlacz nie jest tak responsywny jak panele smartfonów, więc zdarza się, że na słabsze „tapnięcie” nie zawsze zareaguje. Trzeba dodać, że Charge 2 nie posiada modułu GPS, opaska nie jest też wodoodporna. Szkoda.

Charge 2 może działać jako samodzielne urządzenie przechowując najdłuższe statystyki naszej aktywności przez tydzień. Zapisane dane zwierają liczbę kroków, przebyte odległości, spalone kalorie, pokonane piętra, aktywne minuty, puls, czas snu, godziny odpoczynku i godziny aktywności. Tracker śledzi przy tym wiele aktywności: bieganie, spacery, ćwiczenia na siłowni, na rowerze eliptycznym, a także treningi interwałowe. A jeśli będziemy zasypiać z opaską na ręce, Charge 2 monitorować będzie nasz sen, tworząc odpowiednie „wzorce”. Możemy wówczas także wykorzystać tzw. cichy alarm – opaska obudzi nas delikatnie wibrując, nie wyrywając przy tym ze snu całej rodziny. Połączenie ze smartfonem umożliwia synchronizację danych (producent zaleca ją przynajmniej raz dziennie), odbieranie podstawowych powiadomień (SMS, połączenia, powiadomienia z kalendarza) czy możliwość wykorzystania modułu GPS telefonu.

Aplikacja (w języku angielskim) bardzo ułatwia korzystanie z Charge 2. Po szybkiej i bezproblemowej konfiguracji możemy przeglądać statystyki nie tylko z poszczególnych dni, ale m.in. ze średnią liczbą przebytych kroków czy tętnem spoczynkowym. Osobną sekcję tworzą ćwiczenia, między innymi sesje oddechowe – w oparciu o tętno w czasie rzeczywistym. Aplikacja umożliwia ponadto zmianę wyglądu głównego ekranu czy kolejność wyświetlanych informacji, a także udostępnianie rezultatów swojej aktywności znajomym. Jest też szczegółowa instrukcja obsługi.

Bateria Charge 2 to ogniowo litowo-polimerowe, jednak producent nie udostępnia informacji o jej pojemności. Podczas testów urządzenie działało na jednym ładowaniu przez 4-5 dni, czyli: jest nieźle. W zestawie jest specjalna ładowarka – z pinowym złączem oraz z klipsem, który przytrzymuje trackera. Kabelek można podpiąć do laptopa, albo ładowarki naszego smartfona. Samo ładowanie trwa około dwóch godzin.

Fitbit Charge 2 to ciekawe urządzenie, które można wziąć pod uwagę przed zakupem inteligentnej opaski. Tracker monitoruje tętno użytkownika przez cały dzień, potrafi też śledzić wiele rodzajów aktywności. Atutem jest także obecność ekranu i możliwość wymiany pasków (są dostępne w wielu kolorach). Minusy? Brak modułu GPS. Cena: 500-600 zł.

Twitter: @G_Lisiecki

Komentarze (5):

 1. Avatar
  michalczyk

  Opaski sportowe to złoto dla leniwych czyli wlasnie dla mnie ^.^ Jestem leniem ale też trochę gadżeciarz ze mnie więc sobie kupiłem taką opaskę ale z firmy Lamax i jakoś się przemogłem to regularnych treningów. Pomiary cyferki podziałały na moja motywację czy jak to zwać. Tak więc jak najbardziej polecam takie rozwiązanie!

 2. Avatar
  Patrycja

  Witam Chce dokonac zakupu takiej opaski i moje pytanie Czy ta opaska laczy sie bez problemu z Galaxy S 7 bo taki posiadam tel.

 3. Avatar
  Justyna

  Użytkuje fitbit change 2 od 4 miesięcy. Dzisiaj przestał działać, nie reaguje na dotyk. Zresetowalam to za pomocą ładowarki (znalazłam ten sposób na Internecie) pomogło na 10 godzin i znowu ta sama sytuacja. Teraz nie mam przy sobie ładowarki i nie mogę to znowu uruchomić. Przez 4 miesiące nie rozstawalam się z nim praktycznie wcale. Zdejmowalam go tylko do kąpieli. Nigdy mnie nie zawiódł, aż do teraz. Czy da się to jakoś trwale naprawić? Dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*