Samsung wprowadził jesienią na rynek ulepszoną wersję inteligentnej opaski – teraz po nazwie Gear Fit2 pojawił się dopisek Pro. Niedawno miałem okazję ją testować i byłem ciekaw nie tylko tego, jak opaska spisuje się na co dzień, ale i czym Fit2 Pro różni się od poprzedniej generacji.

Na początek: recenzję Gear Fit 2 znajdziecie tutaj. Rzut oka na specyfikację obu urządzeń – wygląda na niemal identyczną. Taka sama pamięć RAM, ROM, Wi-Fi, a nawet Bluetooth w tej samej wersji – 4.2. Zestaw czujników, pojemność baterii – to samo. Ale zaraz, są drobne różnice. W poprzedniej wersji dwurdzeniowy procesor taktowany jest zegarem 1,6 GHz, w nowszej – tylko 1,0 GHz. Nowe urządzenie jest za to nieco większe i cięższe. Ekran Gear Fit2 Pro chroniony jest przez Gorilla Glass 3, a sama opaska powinna wytrzymać zanurzenie do 50 metrów i wytrzymać ciśnienie 5 atmosfer. Oznacza to, że nowa wersja jest skierowana także do tych, którzy sporo czasu spędzają na basenie. Co więcej, opaska współpracuje z aplikacją Speedo On (swim training) rejestrując m.in. przepłynięte długości basenu, czas, a nawet pływacki styl. Nowa opaska Samsunga obsługuje wreszcie Spotify i to offline, o ile korzystamy z abonamentu Premium. A na muzykę w Gear Fit2 Pro jest całkiem sporo miejsca – 2 GB może pomieścić około 500 piosenek (pobrać możemy np. playlisty). Dla aktywnych ważną informacją będzie zapewne fakt, że pulsometr mierzy tętno w czasie rzeczywistym, dzięki czemu statystyki pomiaru są pełne – Gear Fit2 Pro wykryje nasz trening, tętno spoczynkowe, a także sen, jeśli korzystamy z opaski przez 24 godziny na dobę. Zresztą sama funkcja automatycznego wykrywania aktywności została ulepszona w porównaniu do poprzednika i rozpoznaje intensywne ruchowo czynności jako dynamiczne ćwiczenia. Opaska może wykryć kilka dyscyplin, po czym zapisze ćwiczenie wraz z danymi z pomiarów pulsu.

Samo urządzenie jest bardzo podobne do poprzednika. Dotykowy ekran to zakrzywiony wyświetlacz Super AMOLED z taką samą przekątną i o zagęszczeniu pikseli na poziomie 310 ppi. Jest bardzo jasny i nie ma problemów z jego obsługą nawet w silnym słońcu. Są także dwa przyciski funkcyjne – klawisz zasilania przenosi nas także do ekranu głównego i wywołuje listę aplikacji, drugi klawisz – Back – cofa nas o jeden poziom. Pod spodem znajduje się pulsometr oraz pinowe złącze, dzięki któremu naładujemy urządzenie (ładowarka magnetyczna jest oczywiście w zestawie). Gear Fit2 Pro ma standardowe zapięcie – jak w zegarkach, w poprzedniku zastosowano rodzaj zatrzasku. „Zegarkowe” zapięcie to lepsze rozwiązanie, choć mam wrażenie, że sam pasek jest jednak trochę zbyt sztywny. Producent nazywa czasem Gear Fit2 Pro także smartwatchem. I po części ma rację. Urządzenie z systemem Tizen oferuje bowiem więcej niż konkurencyjne inteligentne opaski zbliżając się funkcjonalnością właśnie do smartwatchy. Kiedy podłączymy urządzenie do naszego smartfona, możemy odbierać i wysyłać SMS czy wiadomości z Messengera (dostępny jest szablon odpowiedzi), możemy odbierać lub odrzucać połączenia, sterować odtwarzaczem muzyki, a Gear Fit2 Pro możemy podłączyć np. do bezprzewodowych słuchawek. W Galaxy Apps są aplikacji, które możemy zainstalować w urządzeniu – sporo jest już preinstalowanych i mamy do nich dostęp już po pierwszym uruchomieniu opaski.

Korzystanie z Gear Fit2 Pro ułatwia aplikacja Samsung Gear, podobnie jak gromadząca informacje z naszych ćwiczeń i generująca statystyki aplikacja Samsung Health. Samsung Gear pozwala m.in. na szybkie wybranie tarczy urządzenia, wybranie aplikacji, z których otrzymywać chcemy powiadomienia, zarządzanie aplikacjami, przesyłanie muzyki, znalezienie telefonu czy wybranie szablonów dla szybkich wiadomości. Sama nawigacja po ekranie Gear Fit2 Pro też nie sprawia problemów, ekran reaguje szybko, a samo urządzenie pracuje żwawo. Z góry wysuwany jest panel z ważnymi informacjami i przełącznikami, z lewej strony ekrany głównego mamy dostęp do powiadomień, z prawej – kolejne ekrany z widżetami. Mając dodatkowo do dyspozycji dwa przyciski szybko okazuje się, że obsługa Fit2 Pro jest bezproblemowa. Co ważne, Gear Fit2 Pro jest kompatybilny nie tylko ze smartfonami Samsung czy innych producentów spod znaku zielonego robota (wymagania: Android co najmniej w wersji 4.4 i minimum 1,5 GB pamięci RAM), ale także z systemem iOS. Jak podkreśla producent, w aplikacjach działa większość podstawowych funkcji takich jak: odbieranie połączeń, SMS, e-mail czy powiadomienia.

Bateria? Ogniwo ma taką samą pojemność jak poprzednik – 200 mAh, jednak zamiast trzech dni pracy z dala od ładowarki teraz mamy nieco ponad dwa. Energii potrzebuje GPS (jeśli zapisujemy nasze trasy, to i tak nie ma sensu go wyłączać) i działający ciągle pulsometr. Nic zatem dziwnego, że producent postanowił zaoszczędzić nieco energii obniżając taktowanie procesora. Samo ładowanie nie jest jednak zbyt uciążliwe – jeśli opaskę podłączymy do laptopa akumulator powinien naładować się w około półtorej godziny. Czas ten zostanie skrócony, gdy skorzystamy z ładowarki naszego telefonu.

Podsumowując: Gear Fit2 Pro ma świetny ekran, płynnie pracujący interfejs i spory wybór aplikacji – na rynku trudno znaleźć inteligentną opaskę o porównywalnych możliwościach. Z drugiej strony trudno też znaleźć kosztującą równie dużo, czyli około 850-900 złotych. W tej sytuacji największym konkurentem urządzenia może okazać się… Gear Fit 2, który – choć pozbawiony niektórych funkcjonalności i mniej odporny („tylko” certyfikat IP68) – jest ponad 200 zł tańszy.

Specyfikacja. Ekran Spuer AMOLED o przekątnej 1,5 cala (38,6 mm) i rozdzielczości 216 x 432 p, 16 mln kolorów. Procesor: dwurdzeniowy (1,0 GHz). Pamięć: 512 MB RAM, 4 GB ROM (dostępne 2,1 GB). Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 GHz, Bluetooth 4.2, GPS, Glonass. Czujniki: akcelerometr, barometr, żyroskop, pulsometr z funkcją ciągłego pomiaru. Formaty odtwarzania audio: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB. Pojemność baterii: 200 mAh. Wymiary: 51,3 x 25 mm. Waga: 34 gramy. Wodoodporność: 5 ATM. System: Tizen.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*