Na zbliżające się targi Mobile World Congress swoją premierę przygotowała firma HMD Global posiadająca prawa do marki Nokia. Wszystko wskazuje na to, że Barcelonie, 26 lutego, Finowie pokażą Nokię 7 Plus z ekranem o proporcjach 18:9.

W ostatnim kwartale 2017 roku firma HMD Global sprzedała, według Counterpoint Research, 4,4 mln smartfonów – więcej niż HTC, Sony, Lenovo, Meizu, Asus czy Google. To spory progres biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszej połowie zeszłego roku sprzedano 1,5 mln smartfonów z logo Nokii – jak wynika z raportu IDC. W sumie, w ciągu całego roku, HMD Global sprzedało 8,7 mln smartfonów. To nie wszystko. Nokia jest bowiem największą marką wśród telefonów komórkowych (tzw. feature phone) na świecie – sprzedaż na poziomie 20,7 mln telefonów oznacza 15-procentowy udział w rynku. W sumie, biorąc pod uwagę zarówno smartfony, jak i feature phone’y, Nokia ma 5-procentowy udział w rynku i szóstą pozycję na świecie. A przypomnieć warto, że spółka HMD Global przejęła prawa do marki Nokia niewiele ponad rok temu, bo w grudniu 2016 r.

Wracając do zapowiadanej premiery – jak zwykle za sprawą twitterowego konta Evana Blassa (@evleaks) w internecie pojawiło się zdjęcie nowego modelu Nokii – 7 Plus (bądź 7+). Urządzenie będzie miało podobno 6-calowy ekran w proporcjach 18:9 (prawdopodobna rozdzielczość to 2160 x 1080 p). Smartfon powinien mieć procesor Qualcomma – Snapdragon 660, a także 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wbudowanej. Na górnej ramce, co widać na renderach, znajduje się gniazdo 3,5 mm, z tyłu – skaner odcisków palców, podwójny aparat z logo marki Zeiss (12 MP i 13 MP) oferujący zapewne podwójny, bezstratny zoom i dioda LED. Kolejna istotna informacja – smartfon posiada także logo Android One, co oznacza „czysty” system, bez producenckiej nakładki. Co więcej, na rynek wejdzie już z Androidem 8.0 Oreo i zapewne, tak jak wszystkie urządzenia Android One, będzie wspierany co najmniej przez dwa lata. Design obu wersji kolorystycznych, ciemnej i jasnej, jest dość ciekawy – z pomarańczowymi wstawkami.

Wyciekły także rendery low-endowej Nokii 1, która ma także zostać zaprezentowana 26 lutego podczas nadchodzących targów MWC. To urządzenie będzie funkcjonowało pod kontrolą systemu Android Go, który ma działać płynnie w smartfonach wyposażonych tylko w 512 MB lub 1 GB pamięci RAM.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*