Qualcomm: modem X24 LTE może pobierać dane z prędkością 2 Gb/s

Kategorie: nowości, Qualcomm

Tagi: , , , , ,

Qualcomm zaprezentował Snapdragona X24. Nowy modem LTE dla smartfonów może pobierać dane z prędkością do 2 Gb/s. To jednocześnie pierwszy modem LTE kategorii 20, obsługujący tak duże prędkości i pierwszy wyprodukowany w najnowocześniejszym, 7-nanometrowym procesie FinFET.

Pierwsze smartfony wyposażone w Snapdragona X24 LTE mają trafić na rynek pod koniec tego roku, ale sam modem zostanie zaprezentowany już podczas Mobile World Congress w Barcelonie. Demonstracja prędkości 2 Gb/s zostanie przygotowana wspólnie z firmami Ericsson, Telstra i NETGEAR. Qualcomm swoje stoisko na MWC otworzy w dniach 26 lutego – 1 marca.

Nowy modem będzie dwukrotnie szybszy od modemu pierwszej generacji – X16 LTE (1 Gb/s), który zastosowany został w zeszłorocznych smartfonach. Snapdragon X24 LTE ma zapewnić bezprzewodową, szerokopasmową łączność o jakości światłowodu. Dzięki jakości internetowego połączenia producenci smartfonów (OEM) będą mogli zaoferować użytkownikom możliwość strumieniowania wideo w 360 stopniach (oczywiście o ile takie prędkości udostępnić będą mogli operatorzy telefonii komórkowych). Co więcej, modem X24 LTE będzie można wykorzystać do bardzo dokładnego pozycjonowania lokalizacji w globalnym systemie nawigacji satelitarnej GNSS (Global Navigation Satellite System).

Modem X24 LTE zapewne stanie się częścią układu Snapdragon 855, w związku z czym mówi się też o tym, że sam procesor będzie produkowany w 7-nanometrowym procesie FinFET. Czy jest to możliwe? W zeszłym roku, według SamMobile, Qualcomm miał zrezygnować ze współpracy z Samsungiem, a produkcją procesorów firmy z San Diego miało zająć się tajwańskie TSMC (które dostarczyło także układy do najnowszych iPhone’ów). Procesorów, dodajmy, które mają być produkowane przy wykorzystaniu właśnie 7-nanometrowego procesu technologicznego. Jak twierdzi serwis SamMobile, Samsung skoncentrował się na procesie 10 nm, opóźniając swoje prace nad 7 nm, podczas gdy w TSMC pominięto po prostu proces 10 nm skupiając się całkowicie na procesie 7 nm. Tymczasem w tym roku Samsung ma dostarczać klientom 8- i 11-nanometrowe produkty, a potem rozpocząć produkcję nowych układów w 7 nm procesie. Mówi się już o tym, że układy Samsunga wykonane w procesie 7nm mogą okazać się lepsze od konkurencji – za sprawą zastosowania litografii EUV (źródło: Qualcomm, SamMobile).

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*