Okulary Bose AR. Na razie to tylko prototyp

Kategorie: AR, Bose, nowości

Tagi: , ,

Firma Bose pokazała światu prototyp okularów rzeczywistości rozszerzonej. Zamiast oczywistego, wydawałoby się, wyświetlacza postawiono na dźwięk. To w przypadku Bose, producenta znanego ze sprzętu audio, wielkim zaskoczeniem nie jest.

Skąd taki pomysł? Obrazy i informacje przekazywane przez okulary AR (Augmented Reality) mogą powodować czasem wizualne zaburzenia, dlatego postawiono na audio – często wystarczą przecież tylko odpowiednie wskazówki „wyszeptane” do ucha. Na przykład godziny otwarcia restauracji. Z drugiej strony, wprowadzenie na rynek samych inteligentnych słuchawek wydawałoby się zbyt oczywiste. Dlatego firma z Framingham zdecydowała się ulepszyć zwykłe okulary przeciwsłoneczne.

Gadżet został wyposażony w moduł Bluetooth (do łączenia ze smartfonem), GPS, mikrofony i miniaturowe głośniki wbudowane w zauszniki. Głośniki zostały zaprojektowane specjalnie dla okularów AR. Jak podkreśla serwis Engadget, który miał okazję obejrzeć z bliska Bose AR, jakość dźwięku była „imponująca”, a same okulary, choć drukowane w 3D, lekkie i wygodne. Urządzenie korzysta z dziewięcioosiowego czujnika IMU, który – w połączeniu z modułem GPS – lokalizuje użytkownika i „odgaduje” jego ruchy. Co ciekawe, informacje przekazywane są czasem przy pomocy jednego głośnika – np. lewego, jeśli cel, do którego zmierza użytkownik znajduje się z lewej strony. Całkiem przyjemne.

Właśnie – głosowe wskazówki podczas nawigacji to tylko jedna z opcji. Okulary informują o powiadomieniach, które otrzymujemy w smartfonie, umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych, słuchanie muzyki, korzystanie z głosowych asystentów. Urządzenie wspiera też gesty – np. potakiwanie głową. Co więcej, okulary ułatwiać mają nie tylko podróżowanie czy przemieszczanie się po mieście, ale także naukę. Kluczową sprawą będzie integracja z najpopularniejszymi aplikacjami, więc firma wspierać będzie programistów w pracy nad wykorzystaniem pomysłu (źródło: Engadget, Bose).

Twitter: @G_Lisiecki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*