Co pokaże Apple na WWDC?

Kategorie: Apple, iOS, nowości

Tagi: , , , , , , ,

Worldwide Developers Conference coraz bliżej, bo już w czerwcu. Co w tym roku pokaże Apple? Coraz częściej mówi się o tym, że firma z Cupertino odświeży linię MacBooków wprowadzając – uwaga! – tańsze modele. Co więcej, mówi się już także o tańszym iPhone X…

Konferencja WWDC 2018 zaplanowana została na 4-8 czerwca w McEnery Convention Center w San Jose. To przede wszystkim ważna impreza dla programistów, którzy dowiedzą się, z „czym” będą pracować przez najbliższy rok. Oprogramowanie, czyli nowe wersje systemów iOS czy watchOS będą dla nich najważniejsze, natomiast konsumenci oczekiwać będą z pewnością nowości sprzętowych. A według przecieków nowości będą i to dość niespodziewane.

W zeszłym roku Apple podczas WWDC zapowiedziało HomePoda, czyli swój „inteligentny” głośnik, a także dwa nowe modele iPadów Pro: 12.9 oraz 10.5. Firma z Cupertino zaprezentowała ponadto iOS 11 i watchOS 4. Co zobaczymy tym razem? Według serwisu Digitimes Research, Apple zaprezentuje MacBooka w wersji „entry-level”, z 13,3-calowym ekranem o rozdzielczości 2560 x 1600 p. Urządzenie ma stać na, mniej więcej, tym samym poziomie cenowym, co obecny MacBook Air. Mówi się bowiem o kwocie 999 USD, lub „nieco wyższej”. Dla wielu użytkowników narzekających na niską rozdzielczość ekranu w MacBooku Air (1440 x 900) nowe urządzenie może okazać się dobrą alternatywą. Ekrany dla nowych MacBooków wyprodukować ma LG Display, a nie – o czym się wcześniej mówiło – jeden z chińskich producentów. Nowy MacBook może nie mieć nazwy „Air”, a do masowej produkcji ma trafić pod koniec maja lub na początku czerwca. Debiut rynkowy oczekiwany jest jeszcze w czerwcu.

Niewykluczone, że podczas WWDC zaprezentowane zostaną także nowe iPady: 9,7-calowy ma pojawić się jeszcze w drugim kwartale, a iPad Pro – w drugiej połowie roku. Dodać warto, że nowy, 9,7-calowy iPad ma kosztować ok. 259 USD. Czy jednak podczas WWDC usłyszymy zapowiedź nowych iPhone’ów? Nowy iPhone X lub tańsza wersja iPhone XI mogłyby okazać się najgłośniejszą zapowiedzią konferencji. Od jakiegoś czas mówi się już, że w tym roku w sprzedaży pojawią się dwie wersje iPhone’a XI – z ekranami o przekątnej 6,46 cala i 5,85 cala (w obu przypadkach miałby to być panele OLED). Mówi się także o tańszej wersji lub nowym iPhone X, który z kolei miałby mieć wyświetlacz LCD. Wygląda więc na to, że produkty firmy z Cupertino mogłyby się stać dostępne dla większej liczby użytkowników; analitycy już podkreślają, że nowa strategia Apple – obniżenia cen podstawowych urządzeń – ma się przełożyć na większą sprzedaż.

A systemy? Nie tylko programiści, ale zapewne i użytkownicy czekają już na iOS 12. Jednak zamiast przeprojektowania ekranu głównego spodziewać się raczej należy zmian mających na celu poprawę stabilności, bo w iOS 11 były z tym kłopoty. Ważną rolę odgrywać ma bezpieczeństwo systemu (kontrola rodzicielska) oraz dalszy rozwój AR (Augmented Reality) czy aplikacji z Health App na czele. Spodziewany jest także watchOS 5.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*