Nowy iPad, czyli Apple i edukacja (ceny)

Kategorie: Apple, iPad, nowości

Tagi: , , , , ,

Apple na swojej pierwszej w tym roku konferencji – w Chicago, zaprezentowało nowego iPada. Nowością jest wsparcie urządzenia dla Apple Pencil. Co więcej, prezentację poprowadzono pod hasłem „Apple + Edukacja”.

Skąd „edukacja”? Nowy iPad (2018), z niską jak na Apple ceną (329 dolarów za najtańszą wersję) ma być bowiem atrakcyjną propozycją dla szkół, szczególnie, że dla placówek oświatowych przewidziano tańsze oferty: 299 dolarów za iPada i 89 dolarów (zamiast 99) za Apple Pencil. Piórko ma stać się tym samym bardziej dostępnym narzędziem, budzić kreatywność uczniów. W naszym kraju zestaw iPad + Apple Pencil może jednak nie być tak popularny w sytuacji, gdy indywidualnym klientom przyjdzie za sam „ołówek” zapłacić ponad 400 złotych… Podczas konferencji dowiedzieliśmy się jednak, że będzie można kupić tańszy rysik, wyprodukowany przez inną firmę – Logitech Crayon kosztować będzie 49 dolarów.

Tymczasem sam bohater konferencji ma wyświetlacz IPS o przekątnej 9,7 cala i rozdzielczości  2048 x 1536 p (Retina). Brakuje Face ID, jest za to stary, dobry i sprawdzony przycisk Home z Touch ID. Procesor to 64-bitowy układ A10 Fusion, który trafił wcześniej do iPhone 7, z dwoma wydajnymi rdzeniami (mogą być taktowane z częstotliwością do 2,3 GHz) i dwoma energooszczędnymi. Aparat główny ma 8 MP i może rejestrować filmy w jakości 1080 p, natomiast z przodu znalazła się kamerka 1,2 MP FaceTime HD. Bateria ma wystarczyć na 10 godzin pracy. Waga to 469 gramów, wymiary: 240 x 169,5 x 7,5 mm.

Aplikacje Pages, Numbers, Keynote zostały zaktualizowane tak, by współdziałały z Apple Pencil. Wśród opcji systemu znalazły się też narzędzia ułatwiające zarządzanie zajęciami szkolnymi – i dla nauczycieli, i dla uczniów. Funkcja „Shared iPad” pozwala nauczycielowi stworzyć na jednym urządzeniu konta użytkownika dla wszystkich dzieci w klasie, co oznacza, że nie będzie potrzeby kupować iPada dla każdego ucznia. Co więcej, Apple powiększyło dla szkół przestrzeń dyskową iCloud z 5 GB do 200 GB. Warto dodać, że nowy iPad wspiera aplikacje Augmented Reality.

Ceny? W Polsce najtańszy model – wersja Wi-Fi z pamięcią 32 GB – będzie sprzedawany za 1599 zł, w wersji z LTE i pamięcią 32 GB – za 2199 zł, w wersji Wi-Fi z pamięcią 128 GB za 1999 zł, natomiast z LTE i 128 GB – za 2599 zł. Wszystkie modele są już dostępne w sprzedaży (źródło: PhoneArena, TechRadar, Apple).

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*