Android 8.0 Oreo dla Galaxy Note8 (aktualizacja w T-Mobile). Co nowego?

Kategorie: aktualizacja, Android, Galaxy Note, Samsung

Tagi: , , ,

W tym tygodniu Samsung rozpoczął w Polsce udostępnianie Androida 8.0 dla Galaxy Note8. Na początek aktualizację otrzymały urządzenia z wolnej dystrybucji, ale już dzień później udostępnianie rozpoczął T-Mobile.

Na początek najważniejsze informacje. To Android Oreo w wersji 8.0. Nowy system „waży” 1396,50 MB. Nakładka Samsung Experience ma oznaczenie 9.0, natomiast poziom poprawki zabezpieczeń jest z 1 marca. No dobrze, a co nowego przyniosła aktualizacja? Ze względów bezpieczeństwa funkcje używające biometrii (twarzy, odcisków palców i tęczówek) są dostępne tylko w przypadku korzystania z bezpiecznego typu blokady ekranu, czyli symbolu, kodu PIN lub hasła. Można zarządzać notyfikacjami dla aplikacji przy użyciu kategorii powiadomień (tylko obsługiwane aplikacje), a wskaźniki na ikonach aplikacji są powiązane z panelem powiadomień. Usunięcie notyfikacji w jednym miejscu powoduje usunięcie jej również w innym miejscu. Zmieniło się nieco menu wyświetlane po przytrzymaniu ikony aplikacji. Jest nowa wersja klawiatury z paskiem narzędzi u góry (możemy zamieniać go na pasek z tekstowymi podpowiedziami). Pasek ten ułatwia dostęp do emotikonek, naklejek, GIF-ów czy wpisywania głosowego. Jest też skrót do ustawień klawiatury. Co więcej, ikonki z paska narzędzi można zamienić na inne. Do wyboru jest wiadomość odręczna, pismo ręczne, schowek czy klawiatura jednoręczna. Bardzo przydatne.

Wydajność systemu i czas pracy akumulatora powinny się poprawić, bowiem – jak informuje producent – „usługi działające w tle zostały ograniczone”. Czy tak rzeczywiście będzie – czas pokaże. Dodatkowo aktualnie uruchamiane aplikacje będą zawsze pokazywane w panelu powiadomień (z informacją o pracy w tle). Pojawiły się drobne zmiany w panelach przy krawędzi ekranu; poprawiono m.in. rozmiar i kolor czcionek, by poprawić widoczność, dodano ponadto trzy efekty podświetlenia krawędziowego czy możliwość dostosowywania koloru w aplikacjach. Są i nowe style zegara na ekranach blokady i Always On Display, zwiększyły się także możliwości personalizacji (dostosowanie przezroczystości powiadomień).

Co jeszcze? W zakładce ustawień, w prawym górnym rogu pojawiła się ikonka na zdjęcie profilowe użytkownika. Ikonka prowadzi do informacji o profilu i ustawień konta. Ulepszona została obsługa Samsung Cloud, telefonu można używać jako touchpada, gdy podłączymy go do Samsung DeX, a Bluetooth obsługuje kodeki dźwięku wysokiej jakości, w tym AAC i Sony LDAC. Drobniejszych zmian jest więcej, zaktualizowano m.in. ekran pogody, w którym pojawiły się podpowiedzi i informacje oznaczone jako indeks życia. Dowiemy się z nich, czy pyłki roślin są w odpowiednim stężeniu (ta informacja przyda się alergikom), czy pogoda jest dobra na bieganie, albo czy jazda samochodem może okazać się trudna (np. z powodu opadów). Zmienił się ponadto ekran udostępniania; oprócz opcji skorzystania z aplikacji są także dwie inne możliwości: „udostępnianie łącza” (udostępnianie dużych plików do 2 GB dziennie) i „udostępnij urządzeniu” (poprzez Smart View, Smart Things czy po prostu – urządzeniu w pobliżu). Wśród przełączników dostępnych po wysunięciu belki powiadomień znalazł się skrót Połączenie przez Wi-Fi. Sporo ikonek dopasowało się do obramowania, co zbliżyło je wizualnie do tych systemowych. Nowości związanych z rysikiem S Pen nie zauważyłem.

I jeszcze jedno. Pojawił się Asystent aplikacji od T-Mobile, który pozwala zarządzać innymi aplikacjami dostarczonymi przez operatora i rekomendujący nowe. Asystent aplikacji zbiera ponadto informacje o użytkowaniu – chyba, że odznaczymy tę opcję w ustawieniach. Nową aplikację można także po prostu wyłączyć.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*