Apple kończy współpracę z Intelem

Kategorie: Apple, informacje, nowości, procesory

Tagi: , , , ,

Apple planuje zastąpić procesory Intel w komputerach Mac własnymi układami – i to prawdopodobnie już od 2020 roku. Decyzja o porzuceniu najpopularniejszej linii procesorów do laptopów i komputerów stacjonarnych może wprawdzie wydawać się radykalna, ale w Apple najwyraźniej wiedzą co robią.

Apple korzysta z procesorów Intela od 2006 roku, gdy zastosowano je w MacBooku Pro i iMacu, ale teraz wspólna droga dobiega końca. Głównym powodem ma być brak wyraźnie zdefiniowanego programu rozwoju procesorów Intela, podczas gdy Apple ma swój plan, czego dowodem są wydajne układy stosowane w iPhone’ach. Serwis The Verge przypomina, że prawo Moore’a (liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się w niemal równych odstępach czasu) przestało obowiązywać w 2015 roku, a Intel zbliża się do granic możliwości tego, co można osiągnąć dzięki krzemowi. Serwis zauważa też, że bez wzrostu wydajności energetycznej swoich układów Intel po prostu nie może konkurować z energooszczędnymi procesorami ARM.

Tymczasem Apple dąży do całkowitej integracji swoich produktów – ekosystemu urządzeń takich jak iPhone, Mac, AirPod czy HomePod. Kolejną sprawą jest chęć uniezależnienia się od innych producentów – między innymi dlatego firma z Cupertino zrezygnowała ze współpracy z Qualcommem i zaczęła sama projektować procesory do iPhone’a. Poza tym coraz częściej mówi się o tym, że możliwości MacOS dobiegają powoli końca (głównym zajęciem programistów jest dziś tworzenie aplikacji mobilnych), a Apple chce zintegrować swój system wokół iOS, działającego w oparciu o architekturę ARM. Jeśli zatem Apple rzeczywiście chce wprowadzić mobilny iOS do swoich komputerów, to dlaczego nie oprzeć tych zmian na swoim własnym procesorze? (źródło: The Verge)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*