Google i JGA, czyli podmorski światłowód

Kategorie: Google, inwestycje

Tagi: , , ,

Google ogłosiło, że zaangażuje się w budowę kolejnego podmorskiego kabla światłowodowego. Kabel połączy Japonię z Australią – poprzez Guam. To około 9500 kilometrów lub prawie 6000 mil.

Światłowodowe łącze nazwano JGA (Japan-Guam-Australia) i zostanie połączone z już istniejącym – Hongkong-Singapur-Australia, tworząc „pierścień” obejmujący region Azji i Pacyfiku. Łącze o przepustowości 36 Tb/s powinno działać już w ostatnim kwartale 2019 roku. Budową zajmą się NEC oraz Alcatel Submarine, natomiast inwestycję sfinansują, oprócz Google, RTI Connectivity i AARNet. Koszty przedsięwzięcia nie są znane.

Kable budowane są w taki sposób, aby wytrzymać warunki panujące na dnie oceanu. Światłowód zostanie wykonany z wysokiej jakości szkła; Google twierdzi, że będzie miał przepustowość o równowartości pozwalającej na wysyłanie 63 tys. zdjęć na sekundę lub równoczesnego strumieniowania 650 tys. filmów w jakości HD. Najlepszą linię dla ułożenia kabla wyznaczy zespół ekspertów. Serwis TechCrunch, cytując Michaela D. Francoisa (Google’s Global Network Infrastructure), podkreśla, że kable są niezwykle wytrzymałe, ale… – Tak, czasem mogą zostać uszkodzone. Na przykład przez kotwicę statku, która zniszczy zbrojenie kabla – mówi Francois. Dodajmy, że na nowej inwestycji skorzystać mają m.in. użytkownicy usług Google, w tym Google Cloud Platform w kluczowych dla inwestorów rynkach: Hongkongu, Singapuru i Australii.

Warto przypomnieć, że na początku roku Google zapowiedziało budowę w sumie trzech podmorskich łącz (a przy okazji ujawniło, ze przez ostatnie lata wydało 30 mld dolarów na ulepszenie swojej infrastruktury). Do końca 2019 roku kable poprowadzone zostaną ze Stanów Zjednoczonych do Danii oraz Irlandii, z Chile do Los Angeles, a także z Hongkongu do Guam. (źródło: Google, TechCrunch)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*