Rynek smartfonów: Apple najbardziej dochodową marką

Kategorie: Apple, iPhone, rynek smartfonów, Smartfony

Tagi: , , ,

Ciekawy raport przygotowali analitycy Counterpoint Research dla CNBC. Według danych z ostatniego kwartału 2017 r. najbardziej dochodową firmą wśród producentów smartfonów jest Apple, do którego należy aż… 86 procent zysków całego rynku!

To, że Apple radzi sobie na rynku smartfonów najlepiej zaskakujące nie jest, zdumiewają za to liczby obrazujące dominację firmy z Cupertino. Dość powiedzieć, że tylko jeden model – iPhone X, wygenerował pięć razy więcej zysku w Q4 2017 niż 600 producentów smartfonów z Androidem razem wziętych! A przecież urządzenie było dostępne w ostatnim kwartale zeszłego roku tylko przez dwa miesiące. Mimo to sprzedaż samego iPhone X przyniosła aż 35 proc. zysków (i 21 proc. przychodów w całej branży) ze sprzedaży wszystkich smartfonów. Karn Chauhan, analityk Counterpoint Research, przewiduje, że udział iPhone X w rynku prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. Zwraca też uwagę na bardzo istotną kwestię – długi cykl aktualizacji iPhone’ów sprawia, że są one atrakcyjne dla użytkowników nawet kilka lat po premierze. W efekcie aż osiem z dziesięciu najlepiej sprzedających się smartfonów to różne modele iPhone’ów.

Według Counterpoint Research, globalny rynek smartfonów osiągnął już szczyt (zyski w skali globalnej spadły o 1 proc. rok do roku) wskutek dłuższych cykli wymiany urządzeń przez użytkowników, a producenci w tej sytuacji znajdą się pod dużą presją, by generować zyski. Co więcej, rosnąć będzie w rynku udział chińskich producentów, którzy w Q4 2017 wygenerowali zysk przekraczający 1,3 mld dolarów, co było spowodowane zwiększeniem sprzedaży smartfonów premium i ze średniej półki cenowej. Trzeba jednak także pamiętać, że ceny flagowych urządzeń wzrosły. (źródło: PhoneArena, CNBC)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*