Apple WWDC 2018: bezpieczeństwo najważniejsze

Kategorie: Apple, iOS, iPhone, nowości

Tagi: , , , , ,

W San Jose rozpoczęła się doroczna konferencja Apple dla programistów – Worldwide Developers Conference. Tym razem – nic o sprzęcie, za to wszystko o oprogramowaniu. I bezpieczeństwie w sieci.

Najważniejsza informacja dla użytkowników? Apple w Safari domyślnie zablokuje przyciski Lubię To i Udostępnij z Facebooka, a także reklamy, które śledzą i zbierają informacje na temat użytkownika. Przeglądarka Apple już teraz zresztą umożliwia blokowanie podobnych algorytmów, ale funkcje trzeba uruchamiać samemu. Opcje związane z bezpieczeństwem będą zresztą ważnym elementem nowej wersji MacOS nazwanej Mojave. System będzie m.in. częściej ostrzegał użytkownika przed otwarciem aplikacji, które mogą mieć dostęp do danych. W Mojave pojawi się ponadto Dark Mode, a w przyszłości także wsparcie dla aplikacji z iOS. Co istotne, Apple nie zamierza jednak łączyć iOS z MacOS.

Oczywiście zapowiedziano także nową wersję systemu dla iPhone’ów – iOS 12. Tym razem producent skupił się na optymalizacji (pierwsze wersje iOS 11 były pełne błędów), także na starszych urządzeniach. To dobra informacja dla posiadaczy np. iPhone’a 6 – aplikacje na starszym sprzęcie mają się otwierać o 40 proc. szybciej, a aparat – do 70 proc. szybciej. Przytoczono także inne liczby – 81 proc. urządzeń z iOS ma najnowszą wersję OS. Dodać warto, że iOS 12 będzie użytkownikowi dostarczał tygodniowe raporty o czasie, w jakim korzysta z iPhone’a (Screen Time), będzie można ponadto ustawiać limity czasowe korzystania z poszczególnych aplikacji. A skoro mowa o aplikacjach – App Store skończy wkrótce 10 lat. Sklep co tydzień odwiedza 500 milionów użytkowników. Apple pochwaliło się również, że programiści – twórcy aplikacji z App Store, zarobili już 100 miliardów dolarów.

Podczas konferencji poinformowano także o rozwoju Siri, pracami nad rzeczywistością rozszerzoną (AR) i współpracy z Lego, zapowiedziano ponadto nową wersję Apple TV – 4K HDR z Dolby Atmos. Pojawiły się również nowe funkcje w watchOS 5 (przy okazji: sprzedaż Apple Watch’y wzrosła w 2017 roku o 60 procent) – między innymi aplikacja walkie-talkie umożliwiająca rozmowy przez zegarki z wykorzystaniem Wi-Fi albo sieci komórkowej. (źródło: Apple)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*