Alexa na PC już przetestowana

Kategorie: Amazon, nowości, Windows

Tagi: , , ,

Amazon realizuje wizję „Alexa Everywhere”. Firma ma pomysł, jak ułatwić integrację swojego głosowego asystenta na PC. Powstały nowe, ciekawe projekty komputerów z Windowsem 10 i procesorami Intela wyposażonych w mikrofony o dużym zasięgu. Sprzęt został już wstępnie przetestowany. To tzw. projekt referencyjny dla innych producentów komputerów.

Komputery wyprodukowano na Tajwanie, zajęły się tym trzy firmy – Wistron, Compal oraz Quanta. Urządzenia zostały zaprojektowane od podstaw tak, aby wspierać Alexę i oferować głosowe usługi Amazonu użytkownikom PC. Wistron stworzył komputer All-in-One z 27-calowym ekranem o rozdzielczości 4K, kamerką 1080p, czujnikiem podczerwieni, czterema mikrofonami i dwoma głośnikami stereo. Ta sama firma opracowała także notebooka z 15,6-calowym, dotykowym ekranem 4K, kamerką HD, czterema mikrofonami i dwoma głośnikami. Notebook zapewnia osiem godzin pracy na baterii. Z kolei Compal wyprodukował notebooka z ekranem dotykowym o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 4K, kamerą na podczerwień, czytnikiem linii papilarnych, rysikiem, czterema mikrofonami cyfrowymi i dwoma głośnikami. Czas pracy na baterii: 13 godzin. Na koniec – notebook Quanta z 14-calowym ekranem o przekątnej 4K, czytnikiem linii papilarnych, czterema mikrofonami cyfrowymi i dwoma głośnikami. Informacja o 18-godzinnej żywotności baterii jest wskazówką, że ten laptop jest przeznaczony do pracy poza biurem czy domem. To pierwsze komputery, które sprzętowo wspierają głosowego asystenta Amazonu – wymagane są między innymi mikrofony o zwiększonym zasięgu, by użytkownik mógł wywołać Alexę będąc z dala od laptopa. Zapewne te komputery nie trafią do użytkowników, staną się jednak gotowym, przetestowanym szablonem” dla innych producentów; wiadomo już bowiem, że głosowy asystent Amazonu ma pojawić się na sprzęcie Acera, Asusa, HP i Lenovo.

Przypomnieć warto, że Amazon rozpoczął wprowadzanie Alexy na rynek za pośrednictwem inteligentnych głośników Echo. Potem pojawiły się głośniki z Alexą innych producentów, inteligentne urządzenia domowe, a teraz także komputery PC. Rywalem Alexy na PC jest głosowy asystent Microsoftu – Cortana.

Twitter: @G_LisieckiDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*