Facebook, Qualcomm i szybkie Wi-Fi

Kategorie: Facebook, Internet, Qualcomm

Tagi: , , ,

Facebook wraz z Qualcommem chce dostarczać szybki, bezprzewodowy internet wykorzystując technologię Terragraph, czyli wielowęzłowy, bezprzewodowy system oparty na częstotliwości 60 GHz. Testy mają rozpocząć się w przyszłym roku, najprawdopodobniej w kalifornijskim San Jose. To miasto ma być dobrym poligonem doświadczalnym.

Obie firmy podkreślają, że technologia Terragraph obniży koszty szybkiego połączenia bezprzewodowego, pomoże ponadto w zapewnieniu łączności w zaludnionych, mocno zurbanizowanych obszarach. Terragraph – już ulepszany przez Qualcomma – opiera się na standardzie 802.11ay (prędkości 20-49 Gb/s). Zasięg wynosi od 300 metrów do pół kilometra, ale rozbudowana infrastruktura ma poradzić sobie z tym problemem. Co więcej, pracy systemu nie zakłócają ściany – jest to niezwykle ważne na obszarze, w którym znajduje się dużo budynków i gdzie trudno poprowadzić światłowód.

Testy mają ułatwić produkcję rozwiązań opartych na częstotliwości 60 GHz z interfejsem mmWave, a Qualcomm – zajmujący się między innymi produkcją mobilnych procesorów – już zapowiedział, że technologię Terregraph będą wspierać przyszłe układy firmy z San Diego. (źródło: TechCrunch, grafika: Facebook)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*