Qualcomm coraz bliżej laptopów

Kategorie: laptopy, nowości, procesory, Qualcomm

Tagi: , , , ,

Qualcomm, znany między innymi z produkcji mobilnych układów SoC, zaangażował się w prace nad procesorem, który znajdzie się w laptopach z systemem Windows. Firma z San Diego wprowadzi na rynek Snapdragona 1000.

Rynek smartfonów ma swoje problemy, a jednym z głównych jest brak dynamiki. Nic zatem dziwnego, że Qualcomm chce pojawić się na nowym dla siebie obszarze – komputerów. Współpraca z Microsoftem nad nową platformą nie jest już tajemnicą; procesory Qualcomma mają zasilać wydajne notebooki i laptopy 2-in-1 klasy premium. Serwis WinFuture twierdzi wręcz, że chipy firmy z San Diego konkurować będą nie z Atomami czy Celeronami Intela, ale raczej układami serii Y i U.

Powstała już platforma testowa „Snapdragon 1000”, która trafiła do programistów i producentów sprzętu – w różnej konfiguracji. Najmocniejsze wersje mają właśnie Snapdragona 1000 (wydajne rdzenie Cortex-A76 oraz energooszczędne rdzenie Cortex-A55), 16 GB pamięci RAM (LPDDR4X), dwa moduły szybkiej pamięci UFS 2.1 o pojemności 128 GB każdy, jest gigabitowy WLAN, który znajdzie się także w mobilnym Snapdragonie 855. SDM1000 (taki kod – zapewne tymczasowy – otrzymał nowy chip) może nie być na stałe wmontowany w płytę główną, ale umieszczony w specjalnym gnieździe, podobnie jak procesory o architekturze x86. Dodać warto, że nowy SoC Qualcomma ma wymiary 25 x 15 cm, jest więc znacznie większy od chipów mobilnych, ale mniejszy od procesorów Intela.

Co ciekawe, przy okazji Snapdragona 1000, wspomina się także o tzw. projekcie Andromeda, czyli planowanej o dawna przez Microsoft hybrydy laptopa i smartfona, a także o HoloLens (AR/VR), co tylko potwierdza, że chodzi o procesory ARM. (źródło: WinFuture)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*