Gemini PDA z Sailfish OS

Kategorie: Jolla, nowości, PDA, Sailfish

Tagi: , , , , ,

Firma Planet Computers stworzyła Gemini PDA (Personal Digital Assistant), urządzenie z dużą, fizyczną klawiaturą będące rozwinięciem idei palmtopów, które przybrało formę. subnotebooka. Sprzęt pracuje pod kontrolą Linuksa oraz Androida. Ale to nie wszystko. Kolejny dostępny OS dla Gemini PDA to Sailfish 3, czyli trzecia generacja otwartego oprogramowania mobilnego, także opartego na jądrze Linuksa, opracowanego przez fińską firmę Jolla.

Tutaj można poczytać o samym Gemini PDA i jego specyfikacji. O dodatkowych systemach operacyjnych urządzenia mówiło się już od kilku miesięcy (Gemini PDA wszedł do sprzedaży jako dual boot, z Linuksem i Androidem); podczas tegorocznego Mobile World Congress Finowie z Jolla ogłosili współpracę z Planet Computers. Warto przy okazji przypomnieć, że Jolla to stworzone przez byłych pracowników Nokii przedsiębiorstwo z Helsinek zajmujące się projektowaniem i dystrybucją mobilnego oprogramowania MeeGo (zaimplementowanego np. w Nokii N9) opartego na Linuksie, a dziś już znanego jako Sailfish OS (prawa do nazwy MeeGo należą do Nokii oraz Intela). Efektem współpracy Finów z Planet Computers jest pierwsze wydanie systemu dla Gemini PDA. To tzw. Community Edition, wersja wspierana przez społeczność zebraną wokół Gemini PDA i oparta na Sailfish OS najpierw 2.0, a teraz już 2.1. Wersja, dodajmy, darmowa i już udostępniona do pobrania. Jeszcze w tym roku Jolla udostępni dwie kolejne wersje systemu – najpierw będzie to Sailfish X w wersji beta (listopad), a potem wersja finalna (grudzień). Wersja finalna będzie zawierała między innymi zestaw zaawansowanych funkcji interfejsu, opcję aktualizacji OTA (over-the-air), dostęp do sklepu Jolla, wsparcie dla użytkownika końcowego, pełne wsparcie dla interfejsu w trybie poziomym, będzie ponadto obejmować szyfrowanie danych użytkownika i komunikacji i obsługiwać aplikacje na Androida. Wersję tę będzie będzie można odpłatnie pobrać ze sklepu Jolla.

Gemini PDA zebrało już ponad 2,3 mln USD podczas crowdfundingowej kampanii na Indiegogo (to blisko dwa razy tyle, ile zakładano), co potwierdza duże zainteresowanie użytkowników. Finowie z Jolla przypominają przy okazji kultową Nokię N900 – urządzenie również z fizyczną klawiaturą, działające pod kontrolą opartego na Linuksie systemu Maemo 5, zaznaczając, że Gemini PDA i Sailfish OS to wydajna kombinacja. Gemini PDA można już kupić w sklepie internetowym Planet Computers. (źródło: Jolla, Planet Computers)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*