HTC, Huawei, Sony. Oto smartfony, które dostaną Androida 9 Pie

Kategorie: aktualizacja, Android, HTC, Huawei, Sony

Tagi: , , , , , , ,

Niektóre modele smartfonów już otrzymały aktualizację do najnowszej wersji Androida, oznaczonej cyferką 9 – cieszą się nią już między innymi posiadacze urządzeń Google, czyli Pixeli. W przypadku innych producentów użytkownikom przyjdzie poczekać, niestety, nieco dłużej. „Listy” nie są zamknięte, wiadomo już jednak, które modele na pewno utrzymają update.

Problem aktualizacji w świecie Androida nie jest rzecz jasna niczym nowym. Fragmentaryzacja systemu Google to bowiem pochodna chęci i możliwości producentów przygotowujących nowe wersji systemu dla swoich starszych urządzeń. Efekt? W lipcu Android Oreo w wersji 8.0 działał zaledwie na 10,1-proc. urządzeń, natomiast w wersji 8.1 – na 2 proc… Dość powiedzieć, że najpopularniejszymi wersjami systemu na używanych smartfonach i tabletach z Androidem są wciąż Marshmallow (23,5 proc.) – wydany w 2015 roku i Nougat (21,2 proc.) – wydany rok później.

Jednym z producentów, którzy swoje smartfony aktualizuje stosunkowo szybko jest HTC. Tajwański producent potwierdził już na Twitterze, że Androida 9.0 Pie otrzymają cztery modele smartfonów. Będą to HTC U12+, HTC U11+, HTC U11 oraz HTC U11 life – urządzenie z Androidem One. O tym, kiedy posiadacze tych smartfonów będą mogli zaktualizować system producent powinien wkrótce poinformować.

Wiadomo już także, które modele Xperii otrzymają Androida 9. Sześć pierwszych urządzeń, które Sony zamierza zaktualizować to Xperia XZ2, Xperia XZ2 Compact, Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact oraz Xperia XZ Premium. Według Sony Mobile, aktualizacje powinny być dostępne już od września, a niektóre modeli mogą otrzymać Androida 9 Pie najpóźniej w listopadzie, co jest dobrą wiadomością dla użytkowników Xperii.

W przypadku Huawei nie wiadomo jeszcze, które smartfony otrzymają aktualizację i kiedy. Przedstawiciele firmy potwierdzili jednak, że rozpoczęto już testy Androida 9 Pie na czterech urządzeniach. Chodzi o Huawei Mate 10 Pro, Huawei P20, Honor 10 i Honor V10. To testy wewnętrzne, użytkownicy nie mogą zatem liczyć na udostępnienie wersji beta. Chiński producent zamierza oczywiście wprowadzić Android 9 także na inne swoje smartfony – oficjalna lista zapewne zostanie opublikowana. (źródło: PhoneArena)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*