Gaming: nowy procesor AMD

Kategorie: AMD, nowości, wiadomości

Tagi: , , , , ,

AMD, przy współpracy z firmą Zhongshan Subor, przygotowało nowy, częściowo niestandardowy (semi-custom) procesor dla nadchodzących komputerów do gier i konsoli przewidzianych – póki co – na chiński rynek. Nowy układ ma duże możliwości, niewykluczone zatem, że trafić może także do nowych generacji konsol Sony i Microsoftu.

Niestandardowy układ AMD to połączenie procesora AMD Ryzen (4-rdzeniowy/8-wątkowy z taktowaniem 3 GHz) z układem graficznym AMD Radeon Vega (24 jednostki obliczeniowe o taktowaniu 1,3 GHz) i 8 GB pamięci GDDR5. Warto przypomnieć, że zarówno Xbox One, jak i PS4 Pro wykorzystują procesor graficzny oparty na architekturze Jaguara, wykonany w 16-nanometrowym procesie technologicznym, tymczasem nowy procesor wytwarzany jest w 14-nm procesie. Chip AMD trafił na razie do Zhongshan Subor, chińskiej firmy z branży elektronicznej, w celu opracowania nowego komputera do gier oraz konsoli na chiński rynek. Nowy gamingowy komputer został już zresztą niedawno zaprezentowany na stoisku Subor podczas ChinaJoy, największej imprezie związanej z grami i cyfrową rozrywką w Azji. Komputer ma być dostępny na chińskim rynku jeszcze w sierpniu, natomiast konsola – przed końcem roku.

Nowy układ poprawi wydajność konsol, ale nie bez znaczenia jest również ekosystem wyświetlaczy, który – jeśli chodzi i synchronizowanie obrazu – jest w większości zgodny z technologią AMD: FreeSync. Jak podkreśla producent, atutem jest także funkcjonalność pakietu Radeon Softwate pozwalająca m.in. kontrolować działanie sprzętu, układ jest ponadto zgodny z najnowszymi standardami wdrażanymi w grach, jak DirectX 12, Vulkan API czy Rapid Packed Math. (źródło: AMD)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*