Virgin Hyperloop One zbuduje ośrodek badawczy w Hiszpanii za 500 mln dolarów

Kategorie: informacje, technologie, wiadomości

Tagi: , , , ,

O Bobadilli, małej wiosce położonej w południowej Hiszpanii, zapewne mało kto słyszał. Wkrótce może się to jednak zmienić – Virgin Hyperloop One, firma zajmująca się rozwojem wymyślonego przez Elona Muska nowego napędu, wybuduje tam centrum badawcze za pół miliarda dolarów. Ośrodek ma być gotowy w 2020 roku.

Warto przypomnieć, że koncepcja Hyperloopa – projektu nowego środka transportu, niezwykle szybkiego i taniego – opiera się na korzystaniu ze specjalnych kapsuł poruszających się w stalowym tunelu częściowo wypełnionym próżnią. Kapsułę przyspieszać lub spowalniać mają liniowe silniki indukcyjne, zaś sam pojazd poruszałby się na poduszce powietrznej osiągając ponad 1000 km/h.

Populacja Bobadilli, andaluzyjskiej wioski, to 480 osób. Tymczasem centrum badawcze Virgin Hyperloop One będzie zajmowało powierzchnię 19 tysięcy metrów kwadratowych. W ośrodku, który ma być gotowy za dwa lata, będą prowadzone badania i testy stworzonych tam komponentów oraz podsystemów tak, by nowy napęd był bezpieczny i niezawodny. Dodać warto, że Virgin Hyperloop One ma swoją siedzibę w Los Angeles. Firma wybudowała 500-metrowy „tor” (tunel) testowy na pustyni, w pobliżu Las Vegas. Przeprowadzono już tam kilka testów – prototyp kapsuły z włókna węglowego przemieszczał się, w warunkach zbliżonych do próżni, z prędkością 240 mil na godzinę. Firma kolejny „test track” ma wybudować w Dubaju.

Co ciekawe, centrum badawcze w Andaluzji nie będzie jedyną europejską inwestycją związaną z rozwojem Hyperloop. Hyperloop Transportation Technologies (Hyperloop TT) zamierza bowiem wybudować w Tuluzie we Francji własny „test track”, współpracuje także z jedną z hiszpańskich firm przy tworzeniu pełnowymiarowej kapsuły pasażerskiej. (źródło: The Verge)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*