Producenci smartfonów coraz częściej rezygnują ze złącza słuchawkowego 3,5 mm, pozostawiając lubiącym muzykę użytkownikom wybór – albo USB typu C (lub w przypadku Apple – Lightning), albo połączenie bezprzewodowe. Dla tych, którzy słuchają muzyki podczas ćwiczeń bezprzewodowe słuchawki są często najlepszą opcją. Nic zatem dziwnego, że na rynku pojawiło się sporo tego typu urządzeń. Miałem okazję przetestować zestaw od Bose – SoundSport Free.

Co otrzymujemy w zestawie? Oprócz słuchawek, w opakowaniu znajduje się etui z własnym akumulatorem oraz kablem USB. Są też końcówki StayHear+ Sport pozwalające na pewne „umocowanie” słuchawek w uszach. Na słuchawkach jest kilka przycisków – wielofunkcyjny (odtwarzanie muzyki, pauzowanie, przeskakiwanie do przodu i do tyłu o jeden utwór, przyjmowanie i odrzucanie połączeń telefonicznych, zawieszanie rozmów czy inicjowanie połączenia konferencyjnego), zwiększania i zmniejszania głośności, jest także przycisk Bluetooth, jest i mikrofon – do rozmów telefonicznych. Słuchawki wyposażono również w diody – wskaźniki Bluetooth, informujące o gotowości do połączenie (migają na niebiesko), łączeniu (migają na biało) i połączeniu (świecą na biało). Zielony kolor oznacza aktualizację oprogramowania, zaś czerwony – błąd. Swój przycisk posiada także etui – służy do jego otwierania, a także do sprawdzania poziomi naładowania, o czym informuje pięć diod (0-20, 20-40, 40-60, 60-80. 80-100 proc.). W etui znajdują się magnetyczne, pinowe złącza do ładowania – są odpowiednio dopasowane do lewej i prawej słuchawki. Umieszczenie słuchawek w doku rozpoczyna proces ładowania. Pośrodku, między wgłębieniami na słuchawki znajdują się diody, które informują o stanie naładowania słuchawek; jeśli migają na biało – ładowanie trwa, jeśli świecą na biało – ładowanie zostało zakończone. A jak ładujemy samo etui? Z tyłu futerału znajduje się złącze microUSB – kabel podłączamy do ładowarki sieciowej, albo laptopa.

Słuchawki są dość duże i to się czuje podczas ich użytkowania. Na szczęście w zestawie są końcówki StayHear+ Sport; dzięki nim dobrze się „dopasowują” do uszu i nie wypadają. Słuchawki są wykonane z tworzywa sztucznego, ale sprawiają wrażenie trwałych – certyfikacja IPX4 oznacza, że dadzą sobie radę w trudnych warunkach, są bowiem odporne i na pot, i na deszcz. Nie można ich jednak zanurzać w wodzie. Proces parowania słuchawek SoundSport Free ze smartfonem jest bardzo prosty. Wystarczy zainstalować aplikację Bose Connect i postępować zgodnie z instrukcjami – słuchawki wcześniej należy wyjąc z etui. Aby odłączyć słuchawki od smartfonu wystarczy umieścić je z powrotem w etui.

Jak zwykle w przypadku Bose, dźwięk jest bardzo zrównoważony (słychać też wystarczająco mocny bas). Oznacza to, że w SoundSport Free dobrze brzmieć powinien każdy rodzaj muzyki. Dodatkowo słuchawki grają dość głośno. Problemem może jednak okazać się fakt, że nie izolują dźwięków otoczenia, co – w pewnych warunkach – może utrudnić zarówno słuchanie muzyki, jak i prowadzenie rozmowy telefonicznej. Innym problemem SoundSport Free jest wysoka latencja – duże opóźnienie wynikające z bezprzewodowego połączenia. O ile w przypadku muzyki nie ma to większego znaczenia, o tyle jednak wyklucza słuchanie dźwięków podczas grania czy oglądania filmów – „rozjeżdżają” się z obrazem zupełnie… Wielkim plusem – oprócz jakości dźwięku – jest za to czas pracy. Słuchawki działają na jednym ładowaniu około pięciu godzin (zdarzyło się czasem, że nieco więcej), a energia z etui zapewnia dodatkowe dziesięć godzin. To bardzo dobry wynik, który pozwala wybaczyć nieco zbyt duże rozmiary słuchawek (oprócz wydajnych akumulatorów producent ulepszył obwody i wzmocnił anteny).

Podsumowując, Bose SoundSport Free mogą okazać się dobrym wyborem dla aktywnych. Plusy? Bardzo dobry, zrównoważony dźwięk, dobry czas pracy, wygodne – mimo sporych rozmiarów, a do tego certyfikat IPX4. Minusy – nie izolują od dźwięków otoczenia, duże opóźnienie, w związku z czym nie nadają się do grania czy oglądania filmów, no i cena – 849 złotych.

Specyfikacja. Wymiary słuchawek: 3,12 x 2,5 x 3 cm, wymiary etui: 3,75 x 10 x 4,75 cm. Waga jednej słuchawki: 18 gramów, waga etui: 80 gramów. Akumulator litowo-jonowy, czas ładowania: 2 godziny, czas pracy akumulatora: 5 godzin. Zasięg Bluetooth: 9 metrów. W zestawie: słuchawki, etui z ładowarką, końcówki StayHear+ Sport w trzech rozmiarach, kabel USB.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*