IFA: Kirin 980, nowy, potężny procesor dla smartfonów Huawei

Kategorie: Huawei, IFA, nowości, procesory

Tagi: , , , , ,

Podczas targów IFA 2018 w Berlinie Huawei zaprezentował swój najnowszy mobilny procesor. HiSilicon Kirin 980 to układ z pierwszym chipem z podwójnym dedykowanym procesorem NPU odpowiedzialnym za obsługę sztucznej inteligencji. Układ trafi do Huawei Mate 20 Pro, którego premiera zapowiedziana jest na jesień.

Kirin 980 to pierwszy procesor produkowany w 7-nanometrowym procesie litograficznym. Na centymetrze kwadratowym powierzchni zostało umieszczonych 6,9 miliarda tranzystorów – to 1,6 razy więcej w porównaniu do poprzedniej generacji procesora. 7-nanometrowy proces pozwolił jednocześnie na wyraźne zwiększenie wydajności – o 20 procent w porównaniu ze swoim poprzednikiem, czyli Kirinem 970. Efektywność energetyczna wzrosła natomiast aż o 40 procent.

Kirin 980 jest procesorem opartym na rdzeniach Cortex-A76, które są o 75 procent wydajniejsze i o 58 procent bardziej efektywne energetycznie w porównaniu do poprzedniej generacji chipów. Jak wyjaśnia producent, system Kirin CPU wykorzystuje inteligentny mechanizm Flex-scheduling, który tworzy trzystopniową architekturę efektywności energetycznej, składającą się z dwóch super dużych rdzeni Cortex-A76, dwóch dużych Cortex-A76 i czterech małych rdzeni Cortex-A55. W porównaniu do tradycyjnej konstrukcji big.LITTLE, rozwiązanie Kirin CPU pozwala na natychmiastowy dostęp do wysokowydajnych rdzeni, niezbędnych do obsługi zaawansowanych aplikacji i gier, płynną pracę dzięki wydajnym rdzeniom przy mniej wymagających czynnościach i efektywną energetycznie codzienną pracę urządzenia, którą gwarantują energooszczędne rdzenie. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze uruchomianie aplikacji, lepszą wielozadaniowość i ogólną poprawę płynności działania urządzenia.

Huawei chwali się także podwójnym procesorem NPU, który potrafi rozpoznać do 4500 obrazów na minutę, wspiera ponadto obliczenia w chmurze. Układ wyposażono w procesor graficzny Mali-G76, oferujący o 46 procent większą moc przetwarzania grafiki, niż miało to miejsce w przypadku Kirina 970 i Mali-G72. Nowy procesor to także nowe możliwości w mobilnej fotografii; zwiększa m.in. o 46 procent przepustowość danych oraz oferuje nową technologię składania obrazów HDR. Co więcej, procesor wykorzystuje redukcję szumów Multi-pass, usuwając artefakty bez utraty jakości – rzecz kluczowa w przypadku fotografowania w słabym świetle. Kirin 980 wyposażono także w modem obsługujący technologię LTE kat. 21, pozwalającą na przesył danych z prędkością 1,4 Gb/s. (źródło: Huawei)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*