Nokia i aparat z pięcioma obiektywami

Kategorie: Nokia, nowości, Smartfony

Tagi: , , , , , ,

Wszystko wskazuje na to, że fińskie przedsiębiorstwo HMD Global zamierza pokazać światu swój nowy, flagowy smartfon z logo Nokii – oznaczony prawdopodobnie liczbą 9 (lub 10). Ostatnio wyciekło do sieci zdjęcie prototypu urządzenia, które zelektryzowało technologiczne serwisy; czy rzeczywiście nowa Nokia będzie miała aparat z pięcioma obiektywami?

W ostatnich latach na smartfonowym rynku pojawiło się całkiem sporo urządzeń z podwójnym aparatem – część oferowała szeroki kąt, część – bezstratny, dwukrotny zoom, inne zaś – po prostu lepszy tryb bokeh. Kiedy wydawało się, że podwójny aparat to aż nadto jak na potrzeby mobilnych fotografów, Huawei w tym roku wprowadził na rynek P20 Pro – smartfon posiadający główny aparat z trzema obiektywami. Wystarczy? Niekoniecznie. Zdjęcie najnowszego smartfonu Nokii pokazuje, że po zakończonych, bądź „wygasających”, jak się wydaje, wyścigach m.in. na liczbę rdzeni w procesorach, pikseli w ekranach czy megapikseli w aparatach rozpoczął się nowy – na liczbę obiektywów. W tym nowym wyścigu HMD chce wyraźnie wyprzedzić konkurencję.

Zdjęcie nowego urządzenia pokazuje pięć obiektywów, diodę LED i jeden czujnik – być może wspomagający AF. Jest też logo Zeissa. Co ciekawe, niemiecki producent kilka lat temu opatentował zminiaturyzowany aparat z zoomem, złożony z kilku obiektywów – podobne rozwiązanie do tego, które możemy zobaczyć na wycieku. Z kolei według innych informacji, Nokia 9 (lub 10) ma zostać wyposażona w procesor Qualcomm Snapdragon 845, który może obsłużyć do siedmiu aparatów o rozdzielczości 32 MP. Nie wiadomo na razie, kiedy Nokia pojawi się na rynku, ale mówi się już o tym, że może mieć konkurencję – nad podobnym rozwiązaniem pracuje podobno LG.

HMD najwyraźniej stara się wrócić z Nokią do smartfonowej, fotograficznej czołówki. Zeiss jest związany z fińską marką już od czasów Symbian OS, podobnie zresztą jak PureView. Tę ostatnią markę HMD niedawno odkupiło od Microsoftu, więc PureView może pojawić się wkrótce na nowych, fotograficznych smartfonach z logo Nokii. Przypomnieć warto, że Microsoft stał się właścicielem PureView wraz z zakupem całej Nokii w 2014 roku, a od początku 2017 r., po odsprzedaży fińskiej marki, prawo do produkcji i sprzedaży smartfonów z logo Nokii ma HMD Global. (źródło: The Verge)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*