Palm wraca. Jako mały smartfon z Androidem

Kategorie: Android, nowości, Palm, Smartfony

Tagi: , , , ,

TCL, korporacja, która zajmuje się między innymi produkcją smartfonów z logo BlackBerry, jest także związana z Alcatelem czy Thomsonem, chce przywrócić markę Palm. Na rynek trafić ma niewielkie urządzenie z Androidem.

Palma zapewne z sentymentem wspominają użytkownicy korzystający z palmotopów, czyli urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Palm. Losy marki, która powstała w 1992 roku, są dość burzliwe. Firma najpierw została przejęta przez U.S. Robotics, potem stała się częścią 3Com, by znów pojawić się na rynku pod swoją pierwotną nazwą. W 2002 roku powstała firma PalmSource, która rozwijała Palm OS (palmOne, a potem znów Palm zajmował się wówczas sprawami sprzętowymi) – została jednak przejęta przez ACCESS, by w 2006 roku znów trafić do Palma. Koniec końców całość przejął za 1,2 mld dolarów Hewlett-Packard, ale rynkowego sukcesu wciąż nie było. W 2014 roku Qualcomm wykupił od HP około 1400 patentów dotyczących między innymi Palma, a w 2015 roku markę wskrzesić zamierzał Alcatel. Ostatecznie prawa do marki przejął TCL, współpracujący m.in. z BlackBerry, Vertu czy wspomnianym Alcatelem i wszystko wskazuje na to, że doczekamy się w końcu powrotu Palma na rynek.

Nie należy jednak oczekiwać smartfonu premium. Będzie to raczej niewielkie, budżetowe urządzenie, które najwyraźniej idzie pod prąd rynkowych trendów. W czasach, kiedy ekrany smartfonów znacznie przekraczają przekątną 5,5 cala, Palm – oznaczony jako PVG100 – będzie miał mały, 3,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 720p. Wiadomo także, że procesor to Qualcomm Snapdragon 435. Urządzenie będzie miało ponadto 3 GB RAM i 32 GB pamięci wbudowanej, a także baterię o pojemności 800 mAh. System? Android – najprawdopodobniej w wersji 8.1 Oreo. Niedawno smartfon otrzymał w USA certyfikaty Wi-Fi Alliance oraz Federal Communications Commission (FCC), oczekuje się zatem, że cykl przedprodukcyjny dobiega końca i rynkowy debiut jest już bliski. PVG100 na początek ma się pojawić w ofercie amerykańskiej sieci Verizon – w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej i tytanowej. (źródło: Android Headlines)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*