Rynek laptopów: problem z dostępnością procesorów

Kategorie: laptopy, MateBook, rynek laptopów

Tagi: , , , , , ,

Huawei od niedawna funkcjonuje na rynku laptopów, ale chiński producent pochwalił się już wzrostem sprzedaży swoich urządzeń w Polsce. W sierpniu liczba sprzedanych laptopów z serii MateBook była prawie ośmiokrotnie wyższa niż w lipcu. Wzrosty odnotowały także czołowe firmy na globalnym rynku, choć producenci zmagają się z problemem dostępności procesorów.

Rynek laptopów w naszym kraju systematycznie się zmniejsza, ale zeszłoroczny debiutant jest zadowolony ze sprzedażowych statystyk, które – jak twierdzą w Huawei – przekroczyły oczekiwania producenta. Szczegółowe dane nie zostały udostępnione, producent poinformował tylko, że sierpniowy wzrost sprzedaży serii MateBook, w ujęciu ilościowym, wyniósł dokładnie 768 proc. w stosunku do lipca. Wzrosty, bez dwóch zdań, wiążą się z niedawnymi premierami nowych urządzeń Huawei – MateBooka X Pro, ultrabooka klasy premium oraz MateBooka D, laptopa ze średniej półki cenowej. Przypomnieć przy tym warto, że Huawei wprowadził na rynek swoje pierwsze laptopy w 2017 roku. Dziś producent chwali się zbudowanymi kanałami sprzedaży; urządzenia z serii MateBook dostępne są bowiem w ok. 750 sklepach.

Tymczasem sierpniowe dane dotyczące światowego rynku laptopów przedstawił serwis DigiTimes. Sprzedaż urządzeń czołowych marek wzrosła wprawdzie o 11 procent, ale wyniki są i tak gorsze niż w sierpniu 2017 roku. 4-procentowy spadek rok do roku to, jak zauważają analitycy, efekt problemów z dostępnością procesorów Intela. Z kolei raport dotyczący sprzedaży laptopów w II kwartale 2018 roku przygotowała firma TrendForce, zajmująca się badaniem rynku globalnego. Światowa sprzedaż wzrosła o 10,2 proc. w porównaniu z Q1 2018 – do 41,08 mln sztuk i o 2,8 proc. rok do roku. Szacowany wzrost sprzedaży w Q3 2018 wynosi 5-6 procent. Analitycy TrendForce również zwracają uwagę na problemy z dostępnością komponentów; dostawy nowych procesorów mogą się opóźnić, a zapasy starych zostały wyczerpane, o czym informowano już w sierpniu. Kłopoty z dostawami CPU kazały przy okazji zrewidować prognozy całoroczne – dziś mówi się o 0,2-proc. spadku. W Q2 2018 największy udział w rynku miały: HP (26,2 proc.), Lenovo (20,0 proc.) oraz Dell (19,6 proc.). (źródło: Huawei, DigiTimes, TrendForce)

Twitter: @G_Lisiecki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*