Huawei kontra Apple: kto ma lepszy procesor?

Kategorie: Apple, Huawei, procesory, wiadomości

Tagi: , , , , , ,

Apple w swoich tegorocznych iPhone’ach zastosowało nowy procesor, A12 Bionic, który swoją wydajnością wyraźnie zdystansował androidową konkurencję – delikatnie mówiąc. Jak delikatnie? W popularnym benchmarku AnTuTu A12 Bionic osiągnął ponad 363 tys. punktów, podczas gdy najwydajniejsze smartfony z Androidem ledwie zbliżają się do 300 tys. punktów, ale tej granicy przekroczyć nie mogą. Być może jednak sytuację zmieni Huawei Mate 20 Pro, którego premiera zaplanowana jest na 16 października.

Trzeba jednak przypomnieć, że procesor Apple został wyprodukowany w najnowocześniejszym, 7-nanometrowym procesie technologicznym, nic zatem dziwnego, że ma tak dużą przewagę nad konkurencją korzystającą z układów wytworzonych jeszcze w 10-nm procesie (jak na przykład Snapdragon 845). Ma sześć rdzeni (dwa wysokowydajne, cztery energooszczędne), jest też wyposażony w czterodzeniowe GPU oraz ośmiordzeniowy Neural Engine. Krótko mówiąc – A12 Bionic oferuje nie tylko duży skok wydajnościowy, ale i ten związany z energetyczną efektywnością. Póki co, nowe iPhone’y królują więc w benchmarkach, ale wkrótce może się to zmienić – nadchodzi bowiem groźny rywal.

Swój procesor wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym ma także Huawei. To HiSilicon Kirin 980, który pojawi się w Mate 20 Pro. Chiński producent pokazał go na targach IFA w Berlinie. Z kolei podczas niedawnej konferencji Huawei w Dubaju, o czym poinformował serwis TechRadar, można było wręcz usłyszeć, że – zdaniem Chińczyków – Kirin 980 jest lepszy od A12. W Huawei pracowali nad tym procesorem ponad trzy lata, skupiając się nie tylko na mocy i wydajności, ale także nad AI oraz łączności. Kirin 980 ma 6,9 miliarda tranzystorów (tyle samo co A12 Bionic), a Huawei podkreśla, że jest o 75 procent szybszy od poprzednika (Kirin 970 znalazł się między innymi w Mate 10 Pro), a procesor graficzny – o 46 procent. Z kolei wydajność energetyczna wyższa CPU jest o 57 procent, a GPU – aż o 178 procent! CPU wykorzystuje inteligentny mechanizm Flex-scheduling, który tworzy trzystopniową architekturę efektywności energetycznej, składającą się z dwóch super dużych rdzeni Cortex-A76, dwóch dużych Cortex-A76 i czterech małych rdzeni Cortex-A55. W porównaniu do tradycyjnej konstrukcji big.LITTLE, rozwiązanie Kirin CPU pozwala na natychmiastowy dostęp do wysokowydajnych rdzeni. Czy rzeczywiście Kirin 980 okaże się lepszy od A12 Bionic? Tego dowiemy się już w październiku. (źródło: TechRadar)

Przydatne linki:

IFA: Kirin 980, nowy, potężny procesor dla smartfonów Huawei

Huawei Mate 10 Pro: test, recenzja

Huawei Mate 20 Pro na zdjęciach. Premiera w październiku

Twitter: @G_Lisiecki

Komentarze (1):

  1. Avatar
    Adam

    Wyścig technologiczny trwa, ludzie kupują coraz wydajniejsze smartphony, a większość nie wykorzystuje nawet w połowie ich potencjału – kupuje bo nowy, wydajny i fajnie wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*