Rynek komputerów: zbliża się koniec dominacji Intela?

Kategorie: AMD, Analiza rynku, Intel, procesory

Tagi: , , , , ,

Problemy na rynku PC wynikające z opóźnień dostaw procesorów czy pamięci, działają na korzyść AMD; firma z Santa Clara odrabia straty dzielące ją od zdecydowanego lidera – Intela. Analitycy z Canalys podkreślają, że AMD stawia zdecydowanie na zaprezentowaną w 2017 roku linię procesorów Ryzen, a firmie udało się odzyskać także sporo klientów dzięki procesorom serwerowym opartym na tej samej architekturze.

Intel zapowiada prezentację, w najbliższych tygodniach, nowej linii procesorów Core 9. generacji zwanej Coffee Lake Refresh, planując jednocześnie masową produkcję układów w 10-nanometrowym procesie technologicznym – na razie wiążą się z tym jednak problemy techniczne i niewielkie zyski, co podkreślają analitycy z Canalys. Kłopoty z 10-nm procesem oznaczają także koniec prawa Moore’a mówiącego o tym, że liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się w niemal równych odstępach czasu. Na dodatek lider rynku nie nadąża z dostawami układów wyprodukowanych w 14-nanometrowym procesie; zapotrzebowanie jest bardzo duże, a opóźnienia wpłyną na cały rynek komputerów. Tymczasem analitycy uważają, że procesory AMD w 2019 roku przewyższą układy Intela pod względem wydajności – dzięki procesorom Ryzen trzeciej generacji. Konsumenckie procesory Ryzen i serwerowe EPYC osiągnęły już kluczowe dla AMD cele: lepszą od oczekiwanej wydajność, większą liczbę rdzeni i niższe ceny w stosunku do Intel Core. Canalys przypomina, że AMD, które stało już na granicy bankructwa, wraca teraz do rywalizacji z Intelem. Co więcej, firma z Santa Clara od lat notuje większe wzrosty niż konkurent.

Według szacunków AMD, rynek procesorów PC wart jest 30 miliardów dolarów, z czego jedna trzecia to procesory przeznaczone do systemów biznesowych. W ciągu 8 miesięcy firma AMD wprowadziła na rynek 20 nowych modeli procesorów Ryzen – w tym siedem z biznesowej rodziny Ryzen PRO. (źródło: Canalys, AMD)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*