Windows 10 na ponad 700 milionach urządzeń

Kategorie: Microsoft, wiadomości, Windows

Tagi: , , , , ,

Podczas konferencji Microsoftu Ignite 2018, która odbywa się w Orlando na Florydzie, potwierdzono, że Windows 10 działa już na ponad 700 milionach aktywnych urządzeń. Do miliarda, o którym mówiono w 2015 roku, wprawdzie trochę brakuje, ale Windows 10 i tak okazał się najszybciej rozwijającym się systemem Microsoftu.

Liczba ta padła podczas panelu „An Introduction to Microsoft Managed Desktop”. Warto przypomnieć, że w 2015 roku, podczas premiery systemu, w Microsofcie oczekiwano, że Windows 10 trafi do miliarda urządzeń w ciągu 2-3 lat. Wówczas jednak wliczano w to wiele wariantów systemu, działających z HoloLens, Surface Hub czy Xbox, a także wersje mobilną. Po tym, jak Microsoft wycofał z rynku smartfonów, cel był już trudniejszy do zrealizowania.

W zeszłym roku, podczas konferencji Build, firma ujawniła, że Windows 10 działa na 500 milionach urządzeń. Kolejny kamień milowy odnotowano sześć miesięcy później, w listopadzie 2017 roku – system funkcjonował już na 600 milionach urządzeń. W tym roku, podczas majowej konferencji Build, poinformowano o niemal 700 milionach aktywnych urządzeń, ale wówczas szybko się tego wycofano. Teraz jednak oficjalnie mówi się już o ponad 700 milionach. Liczby te pokazują, że choć tempo wzrostu spada, to Windows 10 okazał się najszybciej rozwijającym się systemem Microsoftu. Liczby te są ważne także dla samej firmy; mają zachęcić deweloperów do pisania programów na UWP (Universal Windows Platform), które mogłyby działać na komputerach stacjonarnych, tabletach czy Xboxach.

Serwis Ars Technica zaznacza, że mimo wolniejszego tempa wzrostu, nadal jest miejsce na osiągnięcie docelowego miliarda. Netshare szacuje bowiem, że Windows 10 jest zainstalowany na około 43 procent urządzeń z Windowsem, a na 45 procentach wciąż działa Windows 7. Z kolei StatCounter ustala te proporcje na poziomie 48 procent dla Windows 10 i 39 procent dla Windows 7. Statystyka powinna jednak zacząć wkrótce się zmieniać, ponieważ koniec wsparcia dla Windowsa 7 ustalono na 2020 rok. (źródło: Ars Technica, Neowin)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*