Windows 10 z październikową aktualizacją. Co nowego?

Kategorie: aktualizacja, Microsoft, Surface, Windows

Tagi: , , , , ,

Podczas nowojorskej konferencji Microsoft zaprezentował sporo nowości sprzętowych, na które zapewne czekało wielu użytkowników. A zapewne jeszcze więcej sprawdzało na swoich komputerach, czy nowa aktualizacja Windowsa 10, oznaczona numerem 1809, jest już dostępna. No i… jest. Co nowego przynosi zatem October 2018 Update na nasze komputery?

Październikowa aktualizacja była dostępna już we wtorek, jednak ostatecznie ściągnąłem ją na mojego laptopa dzień później – w środę. October 2018 Update przynosi kilka nowości. Teraz możemy wybrać jako domyślny – ciemny tryb aplikacji, co okazało się miłą odmianą. Kolejna nowość to zapowiadana już od dłuższego czasu aplikacja Twój telefon. Dzięki niej można sparować komputer ze smartfonem z systemem Android po to, by przeglądać zdjęcia (i na przykład przenosić je na desktop) czy wysyłać SMS. Jak wygląda parowanie urządzeń? Po uruchomieniu aplikacji Twój telefon (musiałem ją najpierw ściągnąć ze Sklepu, a potem zaktualizować) i wpisaniu numeru telefonu przyszedł SMS z linkiem do dostępnej w Google Play aplikacji Pomocnik telefonu. Po jej uruchomieniu i zaakceptowaniu dostępu do kontaktów, pamięci, SMS i telefonu można było sparować oba urządzenia. Aplikacja Twój telefon ma bez wątpienia potencjał, ale: zdjęcia ściągane na pulpit są wyraźnie gorszej jakości (dużo mniej pikseli), z kolei w zakładce SMS nie wyświetlają się przesłane wcześniej zdjęcia, a jedynie sam tekst. Tak czy inaczej opcja wysyłania SMS z laptopa może pomagać oszczędzać czas podczas pracy.

Kolejna – bardzo przydatna – nowość to schowek w chmurze, który umożliwia kopiowanie obrazów i tekstu z jednego komputera do drugiego. Kopiowanie jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć fragment tekstu, a następnie wcisnąć klawisze Win + V; tekst automatycznie zostanie przekopiowany i będziemy go mogli otworzyć na innym komputerze. Kolejna nowość to kolejny skrót: Win + Shift + S, który uruchamia funkcję Wycinanie i szkicowanie; po zaznaczeniu wycinka ekranu od razu dostajemy dostęp do narzędzi edycyjnych, a także piórka czy myszki. Nowości jest znacznie więcej – możemy na przykład powiększać nie tylko tekst na ekranie, ale także inne elementy. Jest możliwość stworzenia własnej czcionki , albo instalacji nowych – już bez uprawnień administratora. Zmienia się także – wciąż na lepsze – przeglądarka Edge, a dla urządzeń z dotykowym ekranem dostępna jest klawiatura SwiftKey. Warto też zaznaczyć, że wciąż rozwija się Microsoft Launcher dla smartfonów z Androidem, który umożliwia większą integrację telefonu z komputerem z systemem Windows (synchronizowanie dokumentów pakietu Office, kalendarza czy korzystanie z innych funkcji).

Przypomnieć warto, że – według niedawnych informacji Microsoftu – liczba użytkowników Windows 10 przekroczyła już 700 milionów. Najnowsza aktualizacja systemu może nie być więc dostępna od razu dla wszystkich użytkowników, wiele zależy też od konfigruacji sprzętowej. Jak sprawdzić, czy Windows 10 October 2018 Update jest już dostępny dla naszego komputera? Wystarczy zajrzeć do ustawień, wejść do Aktualizacji i zabezpieczeń, a następnie – w zakładce Windows Update, sprawdzić aktualizacje. Jeśli aktualizacja jest dostępna – można będzie ją pobrać.

Na koniec krótko o sprzęcie. Microsoft zaprezentował Surface 6 z 12,3-calowym wyświetlaczem, procesorem (zależnie od wersji Intel Core i5 czy i7 ósmej generacji, 8-16 GB RAM i dyskiem SSD o pojemności 128, 256, 512 GB lub 1 TB. Kolejnym nowym urządzeniem jest Surface Laptop 2 z 13,5-calowym ekranem, procesorem i5 lub i7, 8-16 GB RAM oraz dyskiem SSD 128, 256, 512 GB lub 1 TB. Podczas nowojorskiej konferencji nie mogło zabraknąć drugiej generacji sprzętu dla profesjonalistów (głównie grafików), czyli Microsoft Surface Studio z 28-calowym ekranem (4500 x 3000), procesorem i7, 16-32 GB RAM, grafiką Nvidia i dyskiem SSD 1 lub 2 TB. Pokazano także Surface Headphones. Słuchawki posiadają cztery mikrofony, funkcję redukcji hałasu i wbudowaną asystentkę głosową – Cortanę. (źródło: Microsoft)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*