Hyperloop TT pokazał pierwszą kapsułę. Oto nowy środek transportu (wideo)

Kategorie: Hyperloop, technologie, wiadomości

Tagi: , , , ,

Firma Hyperloop Transportation Technologies Inc., realizując wizję Elona Muska, zaprezentowała w Hiszpanii swoją pierwszą pełnowymiarową kapsułę pasażerską. Pojazd ma zostać przetransportowany do Tuluzy, gdzie budowany jest „tor testowy” dla tego nowego środka transportu.

Przypomnieć warto, że koncepcja zaprezentowanego w 2013 roku przez Elona Muska Hyperloopa – projektu nowego środka transportu, niezwykle szybkiego i taniego – opiera się na korzystaniu ze specjalnych kapsuł poruszających się w stalowym tunelu częściowo wypełnionym próżnią. Kapsułę przyspieszać lub spowalniać mają liniowe silniki indukcyjne, zaś sam pojazd ma się poruszać na poduszce powietrznej osiągając do 1200 km/h.

Hyperloop TT jako pierwszy stworzył taką kapsułę. Pojazd, nazwany Quintero One (być może w nawiązaniu do słów Elona Muska, który określił Hyperloop „piątym rodzajem transportu”), ma długość 32 metrów (kabina pasażerska ma 15 m), waży 5 ton i niemal w całości wykonany został z kompozytów. Co ciekawe, materiał wykorzystany przy budowie kapsuły nazwano Vibranium; to ukłon w stronę komiksów Marvela, w których pojawia się fikcyjny metal o tej nazwie. Vibranium jest podobno dziesięć razy mocniejszy od alternatyw ze stali. Kapsułę zaprezentowano w hiszpańskim El Puerto de Santa Maria, gdzie swoją siedzibę ma współpracująca z HTT firma Airtificial (to efekt partnerstwa między Carbures i Inypsa).

Jak budowano Hyperloop Passenger Capsule:

Nie wiadomo, ilu pasażerów pomieści zbudowana przez HTT kapsuła, ale producent liczy, że będzie gotowa do użytku jeszcze przed końcem przyszłego roku. Firma twierdzi, że posiada już wszelkie dokumenty certyfikacyjne i ubezpieczeniowe, które pozwolą jej na wdrażanie nowej technologii na całym świecie. (źródło: Bloomberg, Engadget, HTT)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*