Google zapłaci Apple 9 miliardów dolarów?

Kategorie: Apple, Google, wiadomości

Tagi: , , ,

Według notatki dla inwestorów, którą przygotował Rod Hall, analityk Goldman Sachs, w tym roku Google może zapłacić Apple 9 miliardów dolarów za utrzymanie swojej wyszukiwarki w przeglądarce Safari dla iPhone’ów i iPad’ów.

Skąd taka kwota? Wygląda na to, że firma z Mountain View płaci ok. 10 dolarów rocznie za każdego użytkownika urządzeń Apple, w których domyślną wyszukiwarką jest wyszukiwarka Google. W zeszłym roku, według danych BMO Capital Markets, użytkowanych było około 715 milionów iPhone’ów. Do tego doliczyć trzeba użytkowników innych urządzeń Apple.

Nie jest tajemnicą, że Google płaci Apple za utrzymanie swojej wyszukiwarki jako domyślnej już od kilku lat. W 2014 roku była to jednak kwota 1 miliarda dolarów (co wyszło na jaw podczas rozprawy sądowej między Google a Oracle), natomiast w zeszłym roku analitycy firmy Bernstein mówili o 3 miliardach dolarów. Google płaci, bo musi – urządzenia Apple są jednym z największych kanałów pozyskiwania ruchu dla firmy z Mountain View, co więcej, prawdopodobnie odpowiadają już za około połowę wszystkich przychodów z urządzeń mobilnych. Ale cena wciąż rośnie. Teraz mówi się o trzykrotności zeszłorocznej kwoty, a w przyszłym roku – według szacunków – miałaby być to już kwota 12 miliardów dolarów!

Czy Google może pozwolić sobie na niepłacenie Apple? Nic na to nie wskazuje, tym bardziej, że na swoją szansę czeka już konkurencja w postaci przeglądarki Microsoftu (Bing). Koniec końców Apple korzysta na finansowym modelu Google. (źródło: Phone Arena)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*