Patenty Samsunga. Nadciągają nowe urządzenia i nowe technologie

Kategorie: nowości, Samsung, Smartfony, Tablety, technologie

Tagi: , , , , ,

Wszystko wskazuje na to, że rok 2019 będzie ważny dla Samsunga, a także całego technologicznego rynku. Do sieci wyciekło kilka nowych patentów koreańskiego producenta; wynika z nich, że oprócz smartfona ze składanym ekranem spodziewać się możemy również takiego tabletu. Pojawiło się ponadto nowe, bardzo ciekawe rozwiązanie dotyczące skanera odcisków palców.

O smartfonie Samsunga ze składanym ekranem mówi się już od dawna. Galaxy X (kodowa nazwa: Winner) ma zostać oficjalnie zaprezentowany na początku przyszłego roku, choć jest bardzo możliwe, że urządzenie (choć zapewne jeszcze w wersji przedprodukcyjnej) pokazane zostanie programistom podczas listopadowej Samsung Developer Conference, która odbędzie się w San Francisco. Zainteresowanie konferencją podsyciła zapowiedź wydarzenia, którą Samsung udostępnił na Twitterze z hasłem „Where Now Meets Next”. Jednocześnie w sieci pojawiły się grafiki wizualizujące – podobno – właśnie Galaxy X. Wygląda na to, że urządzenie może przypominać nieco dawne telefony z klapką – tyle, że teraz zginać się będzie także wyświetlacz.

Czy tak rzeczywiście będzie wyglądał Galaxy X? Być może przekonamy się o tym już 7-8 listopada podczas SDC 2018.

Koreański producent opatentował także rozwiązanie, które najprawdopodobniej zastosuje w tablecie ze składanym ekranem. W projekcie najciekawsze jest to, że ekran zginać się może zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz – interfejs ma się automatycznie dostosowywać do aktualnej orientacji wyświetlacza. Oba końce elastycznego panelu mają być wyposażone w magnes, który utrzymywać będzie urządzenie w stanie złożonym. Jak informuje serwis GSMArena, patent z opisem „Display Device” trafił do WIPO (World Intellectual Property Organization) w kwietniu 2018 roku, a został zatwierdzony w październiku.

Jak dotąd nie ma żadnych informacji o planach Samsunga związanych z wprowadzeniem takiego tabletu na rynek.

Kolejnym patentem Samsunga jest nowe rozwiązanie dotyczące skanera odcisków palców. Czujnik biometryczny umieszczony z tyłu smartfonu nie jest zbyt wygodny w obsłudze, z kolei z przodu ramki są już często tak wąskie, że niemożliwością jest zmieszczenie takiego sensora pod ekranem. W tej sytuacji Samsung zamierza wprowadzić skaner umieszczony w ekranie, ale – uwaga – działający w dowolnym miejscu wyświetlacza. Wprawdzie od kilku miesięcy mówi się o tym rozwijaniu przez koreańskiego producenta czujników ultradźwiękowych, jednak nowe rozwiązanie, które może pojawić się w przyszłorocznym Galaxy S10, pokazuje, że prace nad sensorami optycznymi także są zaawansowane. Patentowy wniosek Samsunga, trafił do USPTO (United States Patent and Trademark Office) i WIPO na początku 2018 roku, a został opublikowany 18 października. Technologia korzysta z energooszczędnego procesora, który obsługiwać może zarówno czujnik biometryczny, jak i ekran oraz jego podświetlenie po to, by szybko zeskanować wyświetlacz i po rozpoznaniu odcisku palca odblokować go. Gdy system wykryje palec użytkownika automatycznie wykona odpowiednią liczbę skanów modulując jasność obszaru wyświetlania. Panel może przy okazji wyświetlać dodatkowe treści powyżej obszaru skanowania. Jeśli technologia rzeczywiście zostanie wykorzystana w przyszłorocznym Galaxy S10 może znów dać Samsungowi przewagę na rynku.

(źródło: Android Community, GSMArena, BGR)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*