Qualcomm wchodzi na terytorium Intela. Snapdragon 8180 trafi do notebooków

Kategorie: procesory, Qualcomm, wiadomości

Tagi: , , , , , ,

Qualcomm, firma zajmująca się bezprzewodową komunikacją, produkuje między innymi procesory dla smartfonów i tabletów. Snapdragony 835 i 850 pojawiły się także w urządzeniach z systemem Windows. Teraz jednak Qualcomm chce wejść na terytorium zdominowane przez Intela – z procesorami dla wydajnych notebooków klasy premium.

Przypomnieć warto, że od wielu miesięcy działa platforma testowa „Snapdragon 1000”, która trafiła do programistów i producentów sprzętu – w różnej konfiguracji. Najmocniejsze wersje mają nie tylko nowy procesor Qualcomma (wydajne rdzenie Cortex-A76 oraz energooszczędne Cortex-A55), ale i 16 GB pamięci RAM (LPDDR4X), dwa moduły szybkiej pamięci UFS 2.1 o pojemności 128 GB każdy, jest ponadto gigabitowy WLAN. Chip otrzymał tymczasowy kod SDM1000. Wiadomo ponadto, że nowy SoC (System-on-a-Chip) Qualcomma jest mniejszy od procesorów Intela.

Niedawno pojawiły się kolejne, dokładniejsze informacje związane z najnowszym procesorem Qualcomma. SDM1000 okazał się ośmiordzeniowym Snapdragonem SCX8180. Jak informuje serwis WinFuture, mówi się o czterech rdzeniach Gold, które osiągają 3,0 GHz i czterech Silver o taktowaniu 1,8 GHz. To najprawdopodobniej, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, rdzenie ARM Cortex-A76 oraz Cortex-A55. Snapdragon SCX8180 posiada zintegrowaną jednostkę graficzną, ale oprócz nazwy – Adreno 680 – nie są znane żadne szczegóły dotyczące GPU. Wiadomo, że w procesorze, który został wykonany z 7-nanometrowym procesie technologicznym FinFET, „upchnięto” 8,5 mld tranzystorów. TDP (Thermal Design Power) procesora ustalono na 15W, co oznacza, że system wymagać będzie aktywnego chłodzenia. W kontekście SCX8180 mówi się ponadto o NPU (a dokładniej: NPU-130), czyli Neural Processing Unit, jednostce, która odpowiadać będzie za zadania związane ze sztuczną inteligencją, odciążając przy okazji CPU i GPU. Nowy SoC obsługiwać będzie szybszą pamięć – LPDDR4X z zegarem 2133 MHz. Dla porównania – w przypadku wcześniejszych procesorów, Snapdragona 845 i 850 była to częstotliwość 1866 MHz.

Qualcomm swój nowy procesor zaprezentować ma na początku grudnia, co oznacza, że urządzenia wyposażone w SCX8180 wejdą do sprzedaży na początku 2019 roku. Snapdragon SCX8180 prawdopodobnie zostanie wykorzystany najpierw w laptopie Asusa, który określany jest kodową nazwą „Primus”.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*