Krótki przegląd wiadomości #2: Apple, Jolla, HTC

Kategorie: Apple, HTC, Jolla, KPW, wiadomości

Tagi: , , , , , , ,

Jeden z zaprezentowanych we wrześniu nowych modeli iPhone’a – XR, miał być sprzedażowym hitem. Wygląda jednak na to, że rynkowe możliwości najtańszego z najdroższych iPhone’ów zostały przeszacowane. Pojawiła się nowa wersja systemu Sailfish, a HTC chce wprowadzić na rynek nowy smartfon.

Reuters donosi, że przygotowane do montażu iPhone’a XR dodatkowe linie produkcyjne nie będą jednak uruchamiane, na co wpływ mają wyniki sprzedaży. W fabrykach Foxconnu dla iPhone’a XR przygotowano niemal 60 linii montażowych, jednak wykorzystywanych jest 45. Inni podwykonawcy, Pegatron oraz Wistron, nie będą realizować dodatkowych zamówień „czekając na dalsze instrukcje”, jak z kolei informuje serwis Phone Arena. Co ciekawe, z tegorocznych modeli iPhone’a wciąż najlepiej sprzedaje się najdroższy – iPhone XS Max, z kolei niższa od oczekiwanej popularność iPhone’a XR wpłynęła na lepszą sprzedaż zeszłorocznych modeli – iPhone’a 8 i 8 Plus.

Pamiętacie Jolla Ltd, firmę założoną przez byłych pracowników Nokii? Fińskie przedsiębiorstwo z Helsinek konsekwentnie rozwija system operacyjny Linux MeeGo Sailfish OS, będący kontynuacją Linuxa MeeGo znanego z Nokii N9. Jolla współpracuje z Sony, dzięki czemu system Sailfish można instalować – odpłatnie (49,90 euro) – między innymi na wybranych modelach Xperii. Sailfish OS w wersji 3.0.0 udostępniany jest na razie części użytkowników w ramach wczesnego dostępu, reszta będzie mogła go zainstalować w najbliższych tygodniach. Z kolei Sailfish X dla Xperii X (XA2, XA2 Ultra, XA2 Plus) wydany zostanie 8 listopada. Jak podkreślają w Jolla, nowy system otrzymał nazwę Parku Narodowego Lemmenjoki znajdującego się w Północnej Laponii. Co przynosi Sailfish 3.0.0? Szybkie ustawienia i skróty są teraz dostępne w dowolnym miejscu systemu, odświeżony wygląd systemu, szyfrowanie danych na karcie pamięci (szyfrowanie systemu plików urządzenia – w następnych wydaniach OS), nowe gesty klawiatury, wsparcie dla USB On-The-Go, ulepszenia aparatu (opcja przeglądania zdjęć bez konieczności odblokowywania urządzenia).

Sailfish 3 (blog.jolla.com):

Na liście Bluetooth SIG (Special Interest Group) zauważono nowy smartfon HTC, który nosi oznaczenie HTC 2Q72XXX. Moduł Bluetooth w wersji 4.2 oraz procesor Qualcomm’s Snapdragon 435 sugerują, że urządzenie trafi do segmentu low-end. Ośmiordzeniowy, obsługujący 64 bity Snapdragon 435 swoją premierę miał pod koniec 2016 roku. Układ wspiera LTE kategorii 7, Wi-Fi w standardzie ac, aparaty do 21 MP, wyświetlacze w rozdzielczości 1920 x 1080p, Quick Charge 3.0, umożliwia ponadto nagrywanie wideo w jakości 1080p. Certyfikaty Bluetooth SIG zazwyczaj oznaczają, że premiera urządzenia jest bliska – być może smartfon pojawi się na rynku na początku 2019 roku jako zamiennik tegorocznego Desire 12. (grafika: Apple)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*