Nowości AMD. Ten procesor „Rzym” się nazywa

Kategorie: AMD, nowości, procesory

Tagi: , , , , , ,

AMD zaprezentowało w San Francisco pierwsze akceleratory graficzne wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym FinFETRadeon Instinct MI60 i MI50. Nowa technologia pozwala przyspieszać specjalistyczne zadania obliczeniowe, wspiera sztuczną inteligencję i usługi w chmurze.

Nowe karty graficzne zaprezentowane zostały podczas konferencji Next Horizon, która odbyła się w San Francisco. GPU – o kodowej nazwie Vega 20 – wyprodukowane zostało przez Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited w 7-nanometrowym procesie technologicznym i mieści aż 13,2 mld tranzystorów. Urządzenia nie będą wprawdzie dostępne na rynku konsumenckim, ale najprawdopodobniej staną się kamieniem milowym w rozwoju centrów danych. Implementacja nowej technologii możliwa była dzięki wprowadzeniu przez AMD nowej platformy Epyc oraz rozwiązań Radeon Instinct wspartych otwartą platformą programistyczną ROCm.

Co, oprócz premiery 7-nanometrowych akceleratorów obliczeniowych AMD Radeon Instinct MI60 i MI50, działo się na konferencji? Ogłoszono, że Amazon Web Services, największy dostawca usług w chmurze, wprowadził trzy nowe instancje na bazie procesorów AMD Epyc, producent przedstawił pierwsze szczegóły rdzeni „Zen 2” oraz modularnej budowy procesorów następnej generacji, ujawniono także nową charakterystykę budowy następnej generacji procesorów Epyc o nazwie kodowej „Rome”, które będą bazować na 7-nanometrowych rdzeniach „Zen 2”. Co więcej, po raz pierwszy zademonstrowano sam procesor „Rome” wraz z działającym systemem zawierającym i procesor, i akcelerator Radeon Instinct MI60. Dodatkowo uruchomiono wymagający obliczeniowo test, w którym jeden procesor okazał się skuteczniejszy od zestawu dwóch najwydajniejszych procesorów obecnej generacji konkurencji – Intel Xeon 8180M.

Nowe, 7-nanometrowe akceleratory obliczeniowe trafią do centrów danych jeszcze w tym roku. Choć urządzenia nie są przeznaczone na konsumencki rynek, można je uznać jako zapowiedź tego, co nas czeka. Być może już za kilkanaście miesięcy 7-nanometrowe karty graficzne zaczną zmieniać rynek gier. (źródło: AMD)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*