Krótki przegląd wiadomości #3: Nokia, Google, Samsung

Kategorie: Google, KPW, Nokia, Samsung, wiadomości

Tagi: , , , , , , ,

Nadchodzi rekordzista – Nokia 9 z aparatem wyposażonym z pięć obiektywów wkrótce pojawi się na rynku? Google zachęca do stosowania ciemnych motywów i zapowiada wsparcie Androida dla urządzeń ze składanymi ekranami. A Samsung wprowadza na chiński rynek… telefon z klapką. Dodajmy: nie byle jaki telefon.

Serwis Nokia Power User twierdzi, że HMD Global – fińskie przedsiębiorstwo posiadające prawa do marki Nokia, jeszcze w tym roku pokaże smartfon z aparatem wyposażonym w pięć obiektywów i prawdopodobnie jest to kwestia najbliższych tygodni. Chodzi o Nokię 9. Producent podobno rozwiązał już wszystkie problemy z modułem aparatu. Pytanie jednak, co z masową produkcją? Na renderach, które zaprezentował na Twitterze Steve H. (@OnLeaks), a także serwis 91Mobiles, oprócz pięciu soczewek (można się domyślać, że są wśród nich m.in. teleobiektyw, obiektyw szerokokątny i obiektyw odpowiadający za głębię ostrości) są także dwutonowa dioda LED oraz podwójny czujnik zbliżeniowy. Fotograficzne możliwości Nokii 9 będą zapewne duże, spodziewać się więc można, że HMD Global wykorzysta smartfon do powrotu marki PureView – odkupionej od Microsoftu. Oczekuje się, że Nokia 9, oprócz przełomowego aparatu (sygnowanego, a jakżeby inaczej, logo Zeissa) wyposażona zostanie w procesor Snapdragon 845, 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wbudowanej. Mówi się także o pojemnej baterii – 4150 mAh.

Koniec z bielą i jaskrawymi kolorami, nadciągają ciemne motywy na Androida. Podczas Android Dev Summit Google ujawniło informacje dotyczące tego, w jaki sposób smartfon z Androidem wykorzystuje baterię. Jak informuje SlashGear, programiści usłyszeli, co mogą zrobić, by uniknąć dużego zużycia energii w swoich aplikacjach. Oczywiście, oprócz mierzonej w nitach jasności ekranu największym problemem są jasne barwy aplikacji. Jak łatwo odgadnąć, sensacji żadnej tutaj nie ma: wykresy zaprezentowane podczas konferencji potwierdzają, że nie tylko kolor czarny, ale także czerwony czy zielony zużywają znacznie mniej energii niż biały. Co ciekawe, podczas konferencji ludzie z Google przyznali, że popełnili błąd podczas tworzenia pełnego bieli Material Design, zachęcając przy tym programistów i producentów do korzystania z niego w aplikacjach i interfejsach. Czas więc na powrót do czerni. Nie tak dawno ciemny motyw zastosowany został w aplikacji YouTube. Uruchomić go można wchodząc w Ustawienia, a potem w Ogólne, gdzie można już włączyć ciemny motyw w całej aplikacji.

Niedawno Royole pokazało światu swoje urządzenie ze składanym ekranem – FlexPai, ale chiński producent musiał zmodyfikować czystego Androida, by dostosować go do potrzeb elastycznego wyświetlacza. Tak powstał Water OS. Samsung, który zaprezentował własny składany ekran – Infinity Flex, współpracował już z Google przy tworzeniu interfejsu. Teraz Google oficjalnie poinformowało, że Android będzie natywnie wspierał urządzenia ze składanymi ekranami.

Tymczasem wspomniany już Samsung zaprezentował W2019 – smartfon z klapką. Będąc bardziej precyzyjnym wyjaśnię od razu, że klapka ma dwa ekrany Super AMOLED; jeden zewnętrzny, drugi wewnętrzny. Oba mają przekątną 4,2 cala i rozdzielczość Full HD. Jest oczywiście klawiatura numeryczna, procesor Snapdragon 845, 6 GB RAM, 128/256 GB pamięci wbudowanej, jest i slot na kartę microSD (do 512 GB). Obudowa z metalu i szkła sprawia, że W2019 waży aż 257 gramów. Dwa aparty główne 12 i 12 MP mają zmienną przysłonę – to taka sama konfiguracja jak w Galaxy Note9, jak zauważa serwis Android Police. Aparat do selfie to moduł 8 MP. Bateria ma 3070 mAh, jest obsługa dwóch kart SIM i Android Oreo w wersji 8.1, ale brakuje złącza słuchawkowego 3,5 mm. W2019 będzie dostępny w Chinach (China Unicom). Cena? Lepiej dobrze usiądźcie – ponad 2700 dolarów. Urządzenie skierowane jest jednak do klientów VIP wraz z usługą concierge (m.in. specjalna gorąca linia, bezpłatne poprawki oprogramowania, bezpłatna wymiana wyświetlacza i baterii). W2019 sprzedawany będzie w dwóch kolorach: Rose Gold oraz Platinium – zapewne tylko dlatego, że wszelkie inne kolory byłyby przy tej cenie niewłaściwe. (zdjęcia: Samsung)

Twitter: @G_Lisiecki


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*