Exynos 9820, nowy procesor Samsunga dla Galaxy S10

Kategorie: nowości, procesory, Samsung

Tagi: , , , ,

Samsung zaprezentował swój najnowszy i najlepszy mobilny procesor – Exynos serii 9, oznaczony jako 9820. Chip jest szybszy i wydajniejszy od poprzednika – 9810, ale największą zmianą jest obecność dedykowanej, ulepszonej jednostki NPU (Neural Processing Unit) odpowiadającej za obsługiwanie zadań związanych ze sztuczną inteligencją, niezależnie od głównego procesora. Exynos 9810 ma trafić do Galaxy S10.

Jednostki przetwarzania neuronowego, które zwiększają możliwości smartfonów, szczególnie te związane z fotografią, stają się coraz popularniejsze. Stosują je już Huawei i Apple. Zintegrowane w Exynosie 9820 NPU wykonuje zadania AI siedmiokrotnie szybciej niż poprzedni procesor, dodatkowo umożliwia przetwarzanie zadań na samym urządzeniu – nie ma zatem potrzeby wysyłania informacji na serwer. Oznacza to więc nie tylko lepszą wydajność, ale i większe bezpieczeństwo.

Exynos 9820 został wykonany w 8-nanometrowym procesie LPP (Low Power Plus) FinFET, choć – warto to zaznaczyć – Samsung niedawno uruchomił technologię zdolną do produkcji chipów 7nm EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). W Exynosie 9820 dwa „niestandardowe” rdzenie Samsunga odpowiadać będą za najwyższą moc obliczeniową, dwa rdzenie Cortex-A75 optymalizują wydajność, natomiast cztery rdzenie Cortex-A55 pracują w trybie energooszczędnym. Jak twierdzi koreański producent, nowy układ jest wydajniejszy od poprzednika o 20 procent na jednym rdzeniu i 15 procent na wielu rdzeniach. Wydajność energetyczna wzrosła o ok. 35 procent. Grafikę obsługuje Mali-G76 M12 zwiększając wydajność w grach o 40 procent.

Procesor obsługuje do pięciu czujników aparatu, a wieloformatowy kodek MFC obsługuje kodowanie i dekodowanie wideo 4K z prędkością 150 klatek na sekundę (fps). MFC renderuje również kolory w 10-bitach, jest ponadto możliwość nagrywania wideo 8K w 30 fps. Exynos 9820 nie posiada modemu 5G, a „jedynie” LTE-A Pro, co może być sygnałem, że producent wprowadzi na rynek jeszcze jeden wariant Galaxy S10. Modem w Exynosie 9820 obsługuje LTE Advaced Pro kategorii 20, o prędkości połączenie do 2 Gb/s (pobieranie) i 316 Mb/s (wysyłanie). Chip obsługuje ponadto standard pamięci masowej UFS 3.0 i pamięć RAM LPDDR4x. Exynos 9820 wejdzie do masowej produkcji jeszcze w tym roku. (źródło: Samsung, SamMobile)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*