Projekt Andromeda. Nowe patenty Microsoftu

Kategorie: Andromeda, Microsoft, Windows

Tagi: , , , ,

Microsoft od co najmniej dwóch lat pracuje nad projektem pod nazwą Andromeda. To urządzenie, które dobrze wpisuje się w najnowsze trendy mobilnego rynku – złożone ma rozmiary smartfonu, a z rozłożonego można korzystać jak z tabletu. Wielką zaletą będzie oczywiście system – Windows, który uczyni z Andromedy niewielki, składany komputer.

Nowe urządzenie wpisuje się dobrze w sprzęt linii Surface wypełniając lukę między komputerami PC czy laptopami, a urządzeniami mobilnymi. Firma z Redmond opatentowała już kilka rozwiązań dotyczących projektu Andromeda, a na ich podstawie David Breyer stworzył bardzo ciekawe rendery tego hybrydowego urządzenia.

Jak naprawdę będzie wyglądać Andromeda? Dziś trudno powiedzieć. Do tej pory nie udało się uzyskać też żadnych pewnych informacji dotyczących specyfikacji. Domyślać się można, że procesor oparty będzie na architekturze ARM, a urządzenie wyposażone zostanie w elastyczny, składany wyświetlacz – system (modułowy Windows 10, określany także jako Andromeda OS), z elastyczną powłoką CShell, będzie się dopasowywał do aktualnego rozmiaru wyświetlacza.

Ostatnio pojawiła się informacja o kolejnym patencie związanym z projektem Andromeda, który pokazuje, w jaki sposób Microsoft może wykorzystać kamery do automatycznej regulacji głośności urządzenia. To rozwiązanie dotyczące sytuacji korzystania jednocześnie z dwóch ekranów z dwoma uruchomionymi aplikacjami, które mogą wymagać różnych poziomów głośności. Kamery dodatkowo biorą pod uwagę odległość użytkownika od urządzenia. Będą wykorzystywać technologię wykrywania twarzy, aby określić, na który ekran patrzy użytkownik – jeżeli dźwięk jest odtwarzany z aplikacji na obu panelach, urządzenie zwiększy głośność aplikacji na tym ekranie, na który aktualnie użytkownik patrzy. Z kolei jeśli użytkownik oddali się od ekranu, głośność zostanie zwiększona. Jeśli natomiast ekrany zostaną złożone, kamery mogą całkowicie wyciszyć używane wcześniej aplikacje. Dodajmy, że sam patent opisuje mobilne urządzenie, które składa się z dwóch wyświetlaczy umieszczonych obok siebie na zawiasach.

Nie ma pewności, czy projekt Andromeda zostanie zrealizowany i urządzenie trafi na mobilny rynek, ale opatentowane przez Microsoft technologie tak czy inaczej trafić mogą do urządzeń z linii Surface. Niewielki komputer z Windowsem mógłby okazać się atrakcyjną alternatywą dla składanych urządzeń z mobilnymi systemami. (źródło: TechRadar)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*