Widowisko „Sound of Light” i Huawei Mate 20 Pro (wideo)

Kategorie: AI, dźwięk, Huawei, muzyka

Tagi: , , ,

28 listopada, w wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein, Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana premierowo wykonała symfonię, która stworzona została przy pomocy sztucznej inteligencji. „Sound of Light” to nowy projekt Huawei; chiński producent pochwalił się w ten sposób możliwościami AI swojego mobilnego procesora.

W projekcie uczestniczyli między innymi Kjetil Skogli – „łowca zorzy”, fotograf i przewodnik z Tromsø w Norwegii, który współpracował między innymi z BBC, Mark Sayfritz – kompozytor, twórca współpracujący z NBA, Audi czy takimi firmami jak Nike, Levi’s czy Reebok, James Shearman – dyrygent, który uczestniczył w tworzeniu muzyki do ponad 80 filmów, m.in. „Piękna i Bestia”, „Manchester by the Sea” i „Harry Potter i Czara Ognia”, a także Synchron Stage Orchestra – zespół muzyków wybranych z najbardziej znanych wiedeńskich orkiestr.

Na czym polegał projekt „Sound of Light”? Zorza polarna, sfilmowana w Norwegii w pobliżu Tromsø przez Kjetila Skoglia, stała się „materiałem” dla muzyków, którzy świetlne zjawisko zamienili w symfonię. Inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany temu projektowi system sztucznej inteligencji, bazujący na AI wbudowanej w procesor smartfonu Mate 20 Pro, potrafiący analizować właściwości światła czy interpretować dynamikę zorzy polarnej. Mark Sayfritz „przetłumaczył” język światła na muzykę: – Zastosowanie sztucznej inteligencji w mojej muzyce otworzyło zupełnie nowe możliwości twórcze. Wprowadziłem materiał filmowy z nagraniem zorzy polarnej do oprogramowania, które przeanalizowało takie elementy jak kolor, rozmiar, kształt i prędkość. Następnie wygenerowałem wariacje muzycznych fraz, w oparciu o to, co było widać na nagraniu wideo. AI rozpoznała poszczególne ujęcia zorzy i modulowała dźwięki tak, aby odzwierciedlały jej intensywność w kompozycji.

James Shearman wykorzystał dźwięki do stworzenia scenariusza widowiska „Sound of Light”. Realizacja symfonii połączonej ze spektaklem wizualnym wymagała przetwarzania danych w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Widowisko koordynował Mate 20 Pro – przekonwertowane dane były przekazywane za pośrednictwem smartfonu do syntezatorów. (źródło: Huawei)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*