Krótki przegląd wiadomości #5: Microsoft, OnePlus, DJI, Samsung (wideo)

Kategorie: DJI, KPW, Microsoft, OnePlus, Samsung

Tagi: , , , , , , ,

Gogle HoloLens przydatne nie tylko w medycynie – Microsoft zrealizuje duży kontrakt dla amerykańskiej armii. OnePlus wspólnie z McLarenem wciska gaz do podłogi, DJI pokazało stabilizowaną kamerę nagrywającą w 4K, a Samsung podobno dogaduje się z Niantic, znanym producentem mobilnych gier.

Coraz więcej mówi się o wirtualnej rzeczywistości i rzeczywistości rozszerzonej, a także o rozwoju nowych technologii, tymczasem Microsoft najwyraźniej punkt związany z dyskusją pominął i od razu zajął się realizacją swoich pomysłów. Gogle VR HoloLens, raczej niezbyt popularne na rynku konsumenckim, pomagają już lekarzom w trudnych, wymagających dużej precyzji operacjach, a wkrótce pojawią się także w amerykańskiej armii. Gigant z Redmond zdobył bowiem wart 480 milionów USD kontrakt na opracowanie systemu rzeczywistości rozszerzonej przeznaczonego do użytku nie tylko w szkoleniach, ale i w misjach bojowych. Armia amerykańska planuje zakupić ponad 100 tysięcy zestawów HoloLens w ramach programu IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Armie amerykańska i izraelska korzystały już z HoloLens podczas ćwiczeń, ale obecny system jest zbyt duży i oferuje niewystarczające pole widzenia. Na początek US Army zakupi od Microsoftu 2550 prototypów HoloLens przystosowanych już do nowych wymagań.

11 grudnia, w Woking, w McLaren Technology Centre, odbędzie się impreza pod wiele mówiącą nazwą „Salute to Speed”. OnePlus zaprezentuje swój najnowszy smartfon 6T w nowej wersji – McLaren Edition. Nawiązanie do szybkości nie jest przypadkowe; w McLarenie, który w Formule 1 wygrał 12 tytułów mistrzowskich wśród kierowców i 8 wśród konstruktorów, wiedzą coś na ten temat. Nowe urządzenie chińskiego producenta także nie będzie należało do wolnych – wiadomo już, że OnePlus 6T McLaren Edition będzie miał aż 10 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej. Czy przy okazji wygra też wyścig do 5G?

Tymczasem inna chińska firma, DJI, znana u nas między innymi z produkcji dronów czy gimbali, zaprezentowała swoje najnowsze urządzenie – Osmo Pocket. To niewielkich rozmiarów aparat stabilizowany trójosiowo umieszczony w kompaktowej obudowie (całość waży tylko 116 gramów). Urządzenie, które posiada jednocalowy, dotykowy ekran, 1/ 2.3-calową matrycę, potrafi robić zdjęcia w rozdzielczości 12 MP i nagrywać wideo w jakości 4K przy 60 klatkach na sekundę (100 Mbps). Producent twierdzi, że akumulator o pojemności 875 mAh powinien zapewnić dwie godziny rejestrowania wideo w 4K i 30 fps. DJI Osmo Pocket można ładować z powerbanku. Cena w przedsprzedaży – 349 USD. Urządzenie będzie dostępne od 15 grudnia.


Last but not least… Jak donosi serwis SamMobile, Samsung podobno zamierza zainwestować około 40 milionów dolarów w umowę z Niantic, firmą, która stworzyła takie mobilne gry jak Ingress czy Pokémon Go. Na smartfonach serii Galaxy mają być preinstalowane gry Niantic (z wyjątkiem Pokémon Go – z powodów licencyjnych). Mówi się także o tym, że głównym punktem umowy będzie tymczasowa wyłączność na grę Harry Potter: Wizards Unite AR (Augmented Reality), w której korzystać będzie można z rysika S-Pen z serii Note jak z magicznej różdżki. Co ciekawe, Niantic już ogłosiło premierę gry na 2019 rok. Serwis SamMobile podkreśla, że kwota 40 mln USD nie wydaje się duża według branżowych standardów, szczególnie jeśli chodzi o prawa do takiej marki jak Harry Potter. W tym roku Samsung nawiązał partnerstwo z Epic Games, co zaowocowało tymczasową wyłącznością na grę Fortnite, którą przez kilka dni instalować można było tylko na Galaxy Note9.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*