Czeski urząd ostrzega przed chińskimi firmami. Huawei wydaje oświadczenie

Kategorie: cyberbezpieczeństwo, Huawei, wiadomości

Tagi: , , ,

Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego ostrzegł, że zarówno sprzęt jak i oprogramowanie chińskich producentów – chodzi o Huawei oraz ZTE, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Powód? Chińskie prawo wymagające od firm z Państwa Środka współpracy ze służbami wywiadowczymi. Huawei wydało oświadczenie w tej sprawie.

Już od jakiegoś czasu Stany Zjednoczone przestrzegają swoich sojuszników przed korzystaniem przez operatorów telekomunikacyjnych z infrastruktury chińskich producentów – Huawei Technologies Co., Ltd oraz ZTE Corporation. Podobnego zdania są agencje wywiadowcze w Wielkiej Brytanii i Australii. Japonia wprowadziła już nawet przepisy wykluczające wspomniane firmy z realizacji zamówień publicznych. Z kolei Australia, jeszczew sierpniu, wyeliminowała Huawei oraz ZTE z prac nad siecią 5G. Teraz przed zagrożeniem ze strony chińskich producentów ostrzegł czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego. – Prawo chińskie wymaga od prywatnych firm rezydujących w Chinach współpracy ze służbami wywiadowczymi, dlatego wprowadzenie ich do kluczowych systemów państwowych może stanowić zagrożenie – powiedział agencji CTK Dusan Navratil, szef NUKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost).

Według NUKIB konieczność współpracy chińskich firm z wywiadem stwarza obawy użycia tzw. backdoorów, czyli stworzonych z premedytacją luk w zabezpieczeniach systemu. Huawei wielokrotnie zaprzeczał oskarżeniom, podkreślając, że współpracuje z firmami na całym świecie i sprzedaje produkty ponad 500 operatorom w 170 krajach, wśród nich brytyjskim BT, EE, Vodafone czy Three. Teraz chiński producent wydał oświadczenie dotyczące stanowiska Czeskiego Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego:

Kategorycznie zaprzeczamy wszelkim sugestiom, że stanowimy zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zwracamy się do Czeskiego Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) o dostarczenie dowodów, zamiast kwestionowania reputacji Huawei bez uzasadnienia”.

Bezpieczeństwo cybernetyczne zawsze było naszym najwyższym priorytetem i mamy udokumentowane doświadczenie w dostarczaniu bezpiecznych produktów i rozwiązań dla naszych klientów w Czechach, Europie i na całym świecie. W naszej 30-letniej historii nie było absolutnie żadnych dowodów na to, że Huawei dokonał jakiegokolwiek naruszenia w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Dzięki temu, jesteśmy zaufanym partnerem dla wszystkich głównych czeskich operatorów telekomunikacyjnych i lokalnych klientów oraz współpracujemy ze wszystkimi partnerami branżowymi w celu zapewnienia bezpiecznych i niezawodnych sieci w tym kraju”.

W Chinach nie istnieją żadne przepisy ani regulacje prawne, które nakazywałyby Huawei lub jakiejkolwiek innej firmie instalowanie „backdoorów”. Huawei nigdy nie otrzymał takiej prośby od żadnego rządu i nigdy nie wyrazilibyśmy na to zgody”.

(źródło: Huawei, TechRadar)

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*